Kapituła Kampinosko-Bielańska. W sobotę odbyła się instalacja nowych kanoników
Kapituła Kampinosko-Bielańska powstała w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego metropolity warszawskiego kard. Józefa Glempa dla uczczenia tysięcznej rocznicy męczeńskiej śmierci pięciu braci eremitów z Międzyrzecza: Benedykta, Jana, Izaaka, Mateusza i Krystyna oraz kamedułów, którzy w XVII wieku prowadzili na Bielanach życie pustelnicze, skupione przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. – To miejsce miało być płucem duchowym przy powstającej Warszawie – mówi ks. Matteo Campagnaro, proklamator kapituły.
– Kard. Glemp założył taką kapitułę, aby przywrócić ducha kamedulskiego oraz ewangelizować środowisko naukowe – dodaje. Obecnie kolegiatę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lesie Bielańskim otaczają ośrodki naukowe: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademia Katolicka w Warszawie.
Instalacja członków Kapituły Kampinosko-Bielańskiej odbyła się w sobotę 4 czerwca w czasie Mszy Świętej w kolegiacie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lesie Bielańskim, której o godz. 10:00 przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Tylko raz od momentu powstania kapituły w 2003 roku zorganizowano instalację kanoników do niej należących. Dlatego w sobotę odbędzie się instalacja wszystkich członków, którzy zostali do niej mianowani w ostatnich latach.
– Każdy mianowany kanonik jest “instalowany”, co oznacza, że bierze w posiadanie swoją stallę, w której zasiądzie. To gest liturgiczny, początek obecności w kapitule danej osoby – tłumaczy ks. Campagnaro.
Podczas obrzędu kanonik składa wyznanie wiary oraz przysięgę o wiernym wypełnianiu obowiązków związanych z otrzymaną godnością i zachowaniu tajemnicy urzędowej, a następnie zajmuje miejsce wyznaczone w stallach.
W skład każdej kapituły wchodzi dwunastu kanoników – pięciu kanoników braci i siedmiu kanoników gremialnych – oraz kanonicy protektorzy, czyli członkowie honorowi kapituły.
W czasie Mszy Świętej odbyło się również przyjęcie nowych członków do stowarzyszenia Fides et Ratio, które powstało w 2003 roku, aby współpracować z kapitułą. Po Mszy Świętej odbyło się sympozjum naukowe “Życie jako wartość i zadanie”, organizowane wspólnie przez kapitułę i stowarzyszenie.
Kapituła spotyka się co najmniej pięć razy w roku, w dni wyznaczone w statucie. – Wejście do kapituły to nie tylko zaszczyt dla księdza, ale też pewien obowiązek – dodaje ks. Campagnaro.
Kanonicy, którzy należą do kapituły, noszą czarną sutannę z fioletowymi obszywkami i guzikami, fioletowy pas z frędzlami, komżę, biały mucet z fioletowymi obszywkami, czarny biret z fioletowym pomponem, dystynktorium oraz pierścień.