Jutro 60. rocznica śmierci m. Elżbiety Róży Czackiej, niewidomej założycielki dzieła Lasek
Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. a 4 dni później jej pogrzebowi przewodniczył Prymas Wyszyński. 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja obojga Sług Bożych. “Była osobą o niezwykłej duchowości. Nie załamała się ani nie zamknęła w sobie, ale postanowiła służyć innym, sobie podobnym” – przypomniał w niedawnym liście pasterskim kard. Kazimierz Nycz.
Pierwsza Msza rocznicowa zostanie odprawiona w sobotę w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach już o godz. 6.30, natomiast główna – o godz. 9.00 przez pełniącego obowiązki rektora kaplicy Matki Bożej Anielskiej ks. Tomasza Beka. Rocznica śmierci matki Czackiej obchodzona jest co roku jako święto Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach, dlatego po Mszy św. wychowankowie zaprezentują przedstawienie teatralne na temat przyjaźni matki Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Święci się zawsze gdzieś spotkają”.
Franciszkanki Służebnice Krzyża zapraszają też na godz. 15.00 na nabożeństwo Drogi Światła z rozważaniami zaczerpniętymi z pism założycielki dzieła Lasek. Siostry przejdą w procesji z cmentarza, gdzie pierwotnie została pochowana m. Czacka. Nabożeństwo zakończy się modlitwą przy sarkofagu, gdzie obecnie złożono jej doczesne szczątki. Znajduje się on w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach – w miejscu dawnego pokoju matki Czackiej. Ekshumacja odbyła się 23 grudnia 2020 r. w oczekiwaniu na beatyfikację.
Na kanale YouTube Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża planowane są transmisje online: Eucharystii o godz. 9.00 oraz przedstawienia teatralnego w wykonaniu niewidomych dzieci i młodzieży
Link: https://www.youtube.com/channel/UC49WLwBm3-TjJeamPNUNNPg/featured
Matka Elżbieta Roża Czacka to założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok. Zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku w Laskach. Nazywana jest “Niewidomą matką niewidomych”, jako pierwszy nazwał ją tak kard. Stefan Wyszyński w mowie pogrzebowej 19 maja 1961 r.