Jubileusz Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej
Papież Franciszek ogłaszając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia bullą „Misericordiae vultus” wyraził życzenie, aby był on obchodzony nie tylko w Rzymie, ale również we wszystkich diecezjach świata. Mottem tego Roku będą słowa „Miłosierni jak Ojciec” zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza.
Kościoły jubileuszowe
Z Jubileuszem Miłosierdzia związany będzie także odpust, wskazujący, iż Boże przebaczenie grzechów nie zna granic. Będzie można go uzyskać poprzez pielgrzymkę do Drzwi Świętych w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego czyli tzw. kościołach jubileuszowych oraz wypełnienie tzw. zwykłych warunków uzyskania odpustu czyli przystąpienie do spowiedzi i Komunii świętej oraz modlitwę w intencjach Ojca Świętego.
Kard. Nycz ustanowił w archidiecezji warszawskiej dwanaście kościołów jubileuszowych. Wśród nich są wszystkie kościoły archidiecezji pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Oto pełna lista kościołów:
- Archikatedra św. Jana Chrzciciela
- Bazylika Świętego Krzyża
- Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie
- Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim
- Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (Mokotów)
- Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie (Żoliborz)
- Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie (Wilanów)
- Kościół NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie (Stegny)
- Kościół św. Wojciecha w Warszawie (Wola)
- Kościół Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie (Wola)
- Kościół Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim
- Kościół Miłosierdzia Bożego w Grójcu
Odpusty – nie tylko w kościołach
Ogłaszając Rok Milosierdzia, papież Franciszek szczególną uwagę poświęcił osobom chorym i więźniom, czyli tym, którzy nie będą mieli możliwości dotrzeć do kościołów jubileuszowych.
Chorzy, starsi i samotni, którzy nie są w stanie wyjść z domu mogą uzyskać jubileuszowy odpust związany z przejściem przez Drzwi Święte poprzez „przeżywanie z wiarą i radosną nadzieją tego momentu próby, poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych mediów”.
Natomiast więźniowie będą mogli uzyskać odpust „kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca”. Niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte, ponieważ miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności – napisał papież Franciszek
Pielgrzymka i przejście przez Drzwi Miłosierdzia to dla wiernych ważny znak na drodze nawrócenia. Zostaną one otwarte nie tylko w bazylikach papieskich w Rzymie, ale również w katedrach, sanktuariach i kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego.
Wydarzenia jubileuszowe
Analogicznie do terminarza watykańskich obchodów Jubileuszu Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej zaplanowano wydarzenia jubileuszowe:
- 2 lutego – Jubileusz Życia Konsekrowanego
- 4/5 lutego – „24 godziny dla Pana” – adoracja i celebracja pokutna w parafiach
- 19 marca – Jubileusz Młodych
- 3 kwietnia – Niedziela Bożego Miłosierdzia
- 26 maja – Jubileusz Diakonów
- 5 czerwca – Jubileusz Kapłanów – w ramach IX Święta Dziękczynienia
- 4 września – Jubileusz pracowników oraz wolontariuszy miłosierdzia – Caritas)
- 8 października – Jubileusz Maryjny – kółek różańcowych
- 1-2 listopada – Modlitwy o miłosierdzie dla zmarłych
- 13 listopada – Zamknięcie Drzwi Świętych w bazylikach Rzymu oraz w diecezjach
- 20 listopada – Zamknięcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Rzymie oraz zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia.
Rok łaski przebaczenia
Pielgrzymi, którzy w Roku Jubileuszowym będą chcieli odwiedzić Rzym i przejść przez Drzwi Święte powinni wcześniej zarejestrować się poprzez stronę internetową: www.im.va
Pomocą w przygotowaniu i przeżywaniu nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia może być seria książek – pomocy duszpasterskich przygotowanych przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji. Ich polską wersję opublikowało Wydawnictwo św. Stanisława BM.
Z okazji Jubileuszu Miłosierdzia wszyscy spowiednicy otrzymali od papieża władzę zwalniania z ekskomuniki i rozgrzeszania osób winnych aborcji.
Archidiecezjalne Centrum Informacji
W załączeniu
Jubileusz Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej – strona