„Jesteście współczesnymi apostołami Jezusa”. Radio Plus świętowało w Warszawie swoje 25-lecie
Spotykamy się na Mszy w kościele seminaryjnym, aby podziękować Bogu za projekt i dzieło Radia Plus. 25 lat – w ciągu tego czasu, równego jednemu pokoleniu pracowało w tym projekcie wielu ludzi: dziennikarzy, reprezentantów różnych diecezji, kapłanów i świeckich – mówił do pracowników Radia Plus metropolita warszawski.
Dziękujmy za wszystko dobro, które wydarzyło się: ewangelizacyjnie, informacyjnie, w ciągu tych 25 lat, a równocześnie przepraszajmy Boga, za to wszystko, co mogło być lepiej czy skuteczniej – w duchu tej misji, którą kreślimy przed Radiem Plus, dla dobra Kościoła w Polsce oraz dobra wielkiego dzieła ewangelizacyjnego, w którym Kościół chce uczestniczyć także poprzez media – powiedział.
„Na następne 25 lat, jeżeli taka jest wola Pana Boga chciałem wam udzielić błogosławieństwa, abyście wzrastali i przychodzili do pracy służąc Kościołowi w tym wszystkim, co robicie jako pracownicy Radia Plus, jako dziennikarze – odpowiadając na pytania, jakie zadaje współczesny człowiek, który pod ambonę i do kościoła nie przychodzi, ale w radiu może usłyszeć to, co być może poruszy jego serce. Idźcie i głoście” – zachęcił kard. Nycz.
Prymas Polski wskazując w kazaniu na misję mediów katolickich podkreślił, że posługując się dostępnymi współcześnie środkami komunikacji społecznej „możemy, jako Kościół, budować więzi czytelne i dostępne dla coraz większej liczby osób”.
„Szukacie nowych form i sposobów, by otwierać ludzkie uszy i serca, zwłaszcza młodych ludzi, ukazując im nade wszystko piękno Jezusowego przesłania i życia wspólnoty Jego uczniów” – mówił abp Polak. Wskazał, że Radio Plus nie unika tematów trudnych, ale to, co cechuje pracę dziennikarzy rozgłośni „dalekie jest – zaznaczył – od pogoni za sensacją czy natarczywym wyrywaniem fragmentarycznych informacji”. Wskazał przy tym na smutną prawdę, którą każdego dnia potwierdza wiele przekazów medialnych, że sensacja i nieszczęście „sprzedają” się dużo lepiej niż dobro.
„Jak być w tym świecie prawdziwie misjonarzami nadziei, a nie prorokami nieszczęść, skoro te właśnie tak łatwo i tak szybko pojawiają się na świecie, a nadzieja z trudem rodzi się dziś w sercach ludzi? – pytał Prymas. Swoją homilię zakończył słowami papieża Benedykta XVI, które uczynił także życzeniami dla całej wspólnoty Radia Plus, aby wspominani tego dnia patronowie „pomagali odkrywać wciąż na nowo i żyć niezmordowanie pięknem wiary chrześcijańskiej, umiejąc dawać jej zdecydowane i zarazem pogodne świadectwo”.
Radio Plus rozpoczęło nadawanie 28 sierpnia 1992, jako rozgłośnia archidiecezji gdańskiej. Cztery lata później, w listopadzie 1996 roku, format gdańskiej stacji przyjęło krakowskie Radio Mariackie. Zaczęto wówczas myśleć o utworzeniu sieci radiowej – w tym celu, rok później powołano do życia Spółkę Producencką Plus, która miała na celu produkcję wspólnego programu dla rozgłośni diecezjalnych i rozpowszechnianie ich drogą satelitarną.
W czerwcu 1998 roku na bazie wielu stacji pod marką Radio Plus zaczęto emisję programu w Warszawie, Szczecinie, Gryficach, Lipianach i w Legnicy, a trzy miesiące później podobnie w Bydgoszczy, Gnieźnie, Gorzowie, Zielonej Górze, Głogowie, Płocku, Ciechanowie, Katowicach, Gliwicach, Łodzi, Opolu, Kielcach, Lublinie i na warszawskiej Pradze. W późniejszym czasie doszły też stacje w Łowiczu, Poznaniu, Koszalinie, Tarnowie, Białymstoku i w Elblągu. Programowi towarzyszyły linery Radio Dobrze Nastawione i Wiemy co się święci. W tym roku rozgłośnia została uhonorowana nagrodą TOTUS w kategorii medialnej.
Obecnie Radio Plus to sieć rozgłośni diecezjalnych, która nadaje w 18 miastach. Są to Radio Plus Warszawa, Gdańsk, Gniezno, Głogów, Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Bydgoszcz, Legnica, Radom, Lublin, Kraków, Olsztyn, Łódź, Koszalin, Szczecin, Gryfice, Podhale i Lipiany.
KAI, Radio Plus Warszawa