„Jesteście solą ziemi i światłem świata”. Dzień Życia Konsekrowanego w archidiecezji warszawskiej
W homilii bp Janocha nawiązał do Ewangelii, opisującej dzień, w którym Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do Jerozolimy oraz moment spotkania Jezusa ze starcem Symeonem i prorokinią Anną. – Na spotkanie z Mesjaszem wychodzą starszy dziadek i babcia, taki właśnie jest nasz Bóg – mówił duchowny, podkreślając, że nie liczy się to co głośne i pokazywane w telewizji, ale to co jest w głębi ludzkiego serca. – Symeon raduje się, wie, że nic ważniejszego od spotkania z Jezusem w całym życiu go nie spotka – dodał bp Janocha.
Podkreślił, że takiej postawy uczył wiernych również kard. Wyszyński, którego najważniejszą życiową dewizą było „Soli Deo” (łac. Jedynemu Bogu). – Chrześcijanin, to człowiek, który ma oddać swoje życie bliźnim – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, podkreślając wagę sakramentu chrztu świętego, który włącza wiernych w życie Chrystusa „abyśmy czynili wolę Bożą”.
Bp Janocha wspomniał, że niegdyś powołanie kapłańskie przeciwstawiano powołaniu do małżeństwa i starano się udowodnić, które jest godniejsze. – Oba te powołania wzajemnie się uzupełniają. Tak naprawdę chodzi o jedną miłość. To droga do tej samej miłości jeśli oddajemy życie Bogu – wyjaśnił.
Biskup zwrócił uwagę, że człowiek pragnący pełnić wolę Bożą targany jest licznymi wątpliwościami. Z jednej strony musi kochać świat stworzony przez Boga, a z drugiej wyrzekać się świata doczesnego, który jest „we władaniu złego”. – Można tak przywyknąć do walki z tym co doczesne, że nie zauważymy, że „tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” – mówił bp Janocha, dodając, że „wiara katolicka jest wiarą paradoksów, a wszystko co w naszym świecie nie jest paradoksem jest podejrzane”.
Biskup pomocniczy podkreślił, że właśnie dlatego potrzebni są ludzie pomagający w znalezieniu właściwej drogi, którzy przypominają, że życie doczesne kiedyś się kończy, ale wszyscy są powołani do życia wiecznego.
Na zakończenie bp Janocha zwrócił się do osób konsekrowanych. – Chcę dołączyć do dziękczynienia za każdego z was. Jesteście solą ziemi i światłem świata – podsumował.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II i co roku jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.
Według danych z końca 2018 roku, ok. 18950 sióstr zakonnych oraz 11403 zakonników posługuje w Polsce i za granicą w takich obszarach życia kościelnego i społecznego jak praca wychowawcza i nauczanie, różne formy opieki nad młodzieżą, katechizacja i inne formy ewangelizacji, pomoc o charakterze duchowym i materialnym.
Liczba sióstr zakonnych w Polsce wynosi ogółem ok. 20240 z czego 1290 to mniszki żyjące w klasztorach kontemplacyjnych. W Polsce istnieje 106 żeńskich zgromadzeń czynnych, które posiadają 2120 domów zakonnych.
KAI/kh