„Jesteście bardzo ważni”. Spotkania opłatkowe dyrektorów, nauczycieli i katechetów

Katecheci, nauczyciele, ale też dyrektorzy szkół i przedszkoli znajdujących się na terenie archidiecezji warszawskiej spotkali się w dniach 7-9 stycznia z kard. Kazimierzem Nyczem na dorocznych spotkaniach opłatkowych w Domu Arcybiskupów Warszawskich • Uświetniły je jasełka w wykonaniu uczniów ze szkoły w Pruszkowie.

Metropolita warszawski wyraził nadzieję, że obecność przy żłóbku wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie młodych dobrze rokuje na przyszłość, a współpraca rodziców i nauczycieli przyniesie konkretne owoce. – Jesteście bardzo ważni. Znajdujecie się blisko dzieci, dlatego również na was spoczywa odpowiedzialność za ich wychowanie – zwrócił się do nauczycieli i katechetów kard. Nycz.

Nauczyciele – jak podkreślił – powinni być dla rodziców źródłem inspiracji, szanując jednocześnie ich wolę. – Tu nie chodzi tylko o kwestię religii w szkole. U podstaw wychowania muszą leżeć wartości, których jesteśmy pewni, ponieważ – jak powtarzał św. Jan Paweł II – bez nich wszystko marnieje – mówił metropolita warszawski.

Kard. Nycz poprosił, aby w najbliższych miesiącach nie tylko katecheci, ale wszyscy nauczyciele wykorzystali swój potencjał do przybliżenia uczniom osoby kard. Stefana Wyszyńskiego. – To będzie wasz udział w przygotowaniu do beatyfikacji – mówił. Dodał, że dla kolejnych pokoleń Prymas Tysiąclecia jest już prehistorią, dlatego trzeba uczyć tak, jak się uczy dobrej historii – ciekawie. – Nie możemy powoływać się na nasze emocje związane z wyborem papieża czy z kard. Wyszyńskim i zakładać, że młodzież też to ma. Jeśli chcemy z nimi rozmawiać, to musimy rozpocząć od powiedzenia pewnego minimum – podkreślił metropolita warszawski, zachęcając do mówienia w szkołach zarówno o Prymasie Wyszyńskim, jak i Janie Pawle II w stulecie rocznicy jego urodzin.

Uczestnicy każdego spotkania opłatkowego mogli obejrzeć współczesne jasełka pt. “Wigilijna ulica” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie. – Stworzyli nie tylko tło spotkania, ale równocześnie wprowadzili nas w atmosferę i istotę świąt. Pokazali je w nowy sposób, który może trafić do młodego człowieka inaczej niż klasyczne jasełka, do których byliśmy przyzwyczajeni – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Przez trzy dni w Domu Arcybiskupów Warszawskich z kard. Nyczem spotkali się dyrektorzy, nauczyciele i katecheci pracujący na terenie archidiecezji warszawskiej. W spotkaniach wzięła również udział Dorota Skrzypek, Mazowiecki Wicekurator Oświaty.

kh/archwwa.pl