Jak przygotować transmisję beatyfikacji?

Wszystkich, którzy chcą przeżywać tę doniosłą chwilę w sposób wspólnotowy, zachęcamy do organizowania w kościołach i grupach parafialnych wspólnego oglądania transmisji uroczystości beatyfikacyjnych

Niestety okoliczności pandemiczne spowodowały, że bezpośrednio w uroczystości beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej będzie mogła uczestniczyć bardzo ograniczona liczba wiernych. Dla większości  jedyną możliwą formą udziału w tym wydarzeniu będzie uczestnictwo za pomocą mediów.

Jak przygotować się do tego? Wybór konkretnej opcji zależy od możliwości  parafii: od miejsca, posiadanego sprzętu i dostępności źródła sygnału.  

Transmisja telewizyjna

Transmisja będzie dostępna na kanałach telewizji publicznej. Możliwe także, że inne telewizje będą ją udostępniać, ale w tym przypadku warto wcześniej upewnić się u nadawcy, czy planuje taką transmisję.

Chcąc skorzystać z tej opcji należy mieć dostęp do sygnału telewizyjnego. Może on pochodzić z anteny odbierającej naziemną telewizję cyfrową (dvb-t) albo z dekodera dowolnej cyfrowej platformy telewizyjnej (n+, cyfrowy polsat, orange tv itp.). Transmisję możemy obejrzeć wtedy bezpośrednio na ekranie telewizora albo – jeżeli korzystamy z dekodera – na projektorze, jeżeli nim dysponujemy.

Transmisja internetowa

Kolejną możliwością jest skorzystanie z transmisji internetowej. Taka transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej (https://www.youtube.com/c/ArchWwa). Bezpośredni link do niej będzie także zamieszczony na stronie internetowej Archidiecezji (archwwa.pl). W tym przypadku musimy skorzystać z komputera z dostępem do w miarę szybkiego internetu, który – dla optymalnego efektu – najlepiej podłączyć do projektora, by transmisję wyświetlić na przenośnym ekranie, ścianie itp. 

Transmisję internetową na kanale You Tube Archidiecezji będzie można obejrzeć również na telewizorze, jeżeli posiada on dostęp do internetu i funkcję smart TV z aplikacją YouTube. 

Warto poprosić parafian o pomoc: zarówno wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednimi urządzeniami lub umiejętnościami technicznymi, by taki sprzęt podłączyć. A samemu – co najważniejsze – możemy udostępnić odpowiednie miejsce do wspólnego przeżywania tego ważnego wydarzenia.