Jak pomagamy w czasie epidemii? Inicjatywy charytatywne w parafiach

Telefoniczna kolęda, pomoc w zrobieniu zakupów w sklepie lub aptece, to niektóre z inicjatyw podejmowanych przez parafie Archidiecezji Warszawskiej • Księża i świeccy pomagają w ten sposób osobom chorym i starszym, dla których koronawirus może być szczególnie niebezpieczny

Telefoniczna kolęda to jedna z inicjatyw, która rozpoczęła się w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie. Księża dzwonią do parafian, aby dowiedzieć się czy ci nie potrzebują pomocy.

– Są bardzo wdzięczni, że ktoś o nich pamiętał, ale prawie zawsze nam dziękują i odmawiają, ponieważ mają rodziny, wnuki, różnych bliskich, którzy się nimi zajmują – mówi ks. kan. Jan Konarski, proboszcz parafii.

Natomiast wiele osób – jak podkreśla – zgłasza swoją gotowość do pomocy np. w zrobieniu zakupów, których osoby starsze lub chore nie są w stanie zrobić. – Czasami to bardziej skomplikowane sprawy, jak zakup lekarstw czy niewielka pomoc pielęgniarska – dodaje.

Ks. kan. Konarski zapowiada, że parafianie, którzy zaoferowali swoją pomoc będą zostawiać w swoim najbliższym otoczeniu np. w sklepach czy przy wejściach do bloków ulotki, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji i mogło skorzystać z ewentualnej pomocy lub ofiarować ją innym.

Prośby i pytania związane z organizacją akcji można zgłaszać mejlowo: pomoc@parafiamichal.pl lub telefonicznie: 518 801 388.

Osobom chorym i w podeszłym wieku pomagają również m.in wolontariusze z parafii Świętego Krzyża w Warszawie oraz parafialny oddział Caritas przy kościele św. Małgorzaty w Łomiankach.

Z kolei duszpasterstwo akademickie “Sandał”, działające przy parafii Najświętszego Zbawiciela, prowadzi akcję “Wspólnota poMOCY”. Osoby ze Śródmieścia Południowego mogą zgłaszać prośby o pomoc pod numer telefonu: 790 252 400. Dla wszystkich zostały również uruchomione akademickie Konsultacje Telefoniczne w zakresie duchowym i psychologicznym.

Marianie z parafii na Marymoncie organizują pomoc w zakupach, w środy i czwartki w godz. 18:00-19:00 wydają paczki z jedzeniem dla bezdomnych oraz przygotowują paczki świąteczne nie tylko dla osób potrzebujących pomocy. Oprócz tego każdy kto potrzebuje rozmowy z duchownym może zadzwonić w godz. 9:00-20:00 pod numer 501 989 771.

Wolontariusze z oddziału Caritas przy parafii św. Franciszka z Asyżu pomagają w zrobieniu zakupów spożywczych, w aptece, w wynoszeniu śmieci oraz innych sprawach np. związanych z pocztą. Osoby potrzebujące mogą dzwonić pod nr 533 044 270. Na stronie parafii www.franciszek-okęcie.pl znajdują się dodatkowe numery telefonów (głównie z myślą o rodzinach seniorów, które mogą szukać pomocy w najbliższym otoczeniu seniora). Można się także zgłosić do bycia wolontariuszem.

Jeśli wiecie o jakichś inicjatywach, to piszcie na: biuroprasowe@archwwa.pl. Chętnie zaktualizujemy

kh/archwwa.pl