Już w niedzielę beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Zamieszczamy najważniejsze informacje dla uczestników beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej, która odbędzie się w niedzielę 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jak dojechać do świątyni? Wejście do sektorów w godz. 9:00-11.00

O godz. 9:00 Świątynia Opatrzności Bożej zostanie otwarta dla wiernych. O godz. 10:30 rozpocznie się przygotowanie duchowe, a o godz. 12:00 Msza święta z obrzędem beatyfikacji pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro.

Przypominamy, że uczestnictwo w uroczystościach beatyfikacyjnych możliwe jest dla osób posiadających karty wstępu. Pozostałych, bardzo prosimy o łączność duchową poprzez udział w transmisji.

 

Informacje dla księży

1. Prezbiterzy, którzy otrzymali karty wstępu do koncelebry w Świątyni Opatrzności Bożej, wchodzą od ulicy Prymasa Augusta Hlonda przez dolny kościół do zakrystii dolnej od godziny 9.00 do godziny 11.00. Prosimy, aby księża zabrali ze sobą alby i stuły w kolorze białym. 

2. Po otrzymaniu szat liturgicznych, księża zajmują miejsca w sektorze dla koncelebransów w Świątyni Opatrzności Bożej i powinni mieć założone maseczki.

 

Informacje ogólne dla wszystkich uczestników

1. Ze względu na trudne do przewidzenia scenariusze rozwoju pandemii COVID-19 i związane z nią obostrzenia sanitarne w uroczystości będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby posiadające karty wstępu.

2. Ze względów bezpieczeństwa przybywający na beatyfikację są proszeni o nie wnoszenie do sektorów ostrych przedmiotów, szklanych naczyń itp. rzeczy, stanowiących potencjalne zagrożenie dla ludzi, a także o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych.

3. W sektorach wodę pitną będą rozdawali harcerze, a wszelkie informacje będzie można uzyskać od służb porządkowych.

4. Wszystkich uczestników uroczystości w Świątyni prosimy o zaopatrzenie się w maseczki i poddanie się obowiązującym rygorom sanitarnym i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

5. Wejście do kościoła górnego i dolnego Świątyni Opatrzności Bożej będzie możliwe wyłącznie po przeprowadzonej kontroli pirotechnicznej przez Służbę Ochrony Państwa, dlatego prosimy o przybycie do Świątyni w nieprzekraczalnym czasie, czyli od godz. 9.00 do 11.00.

 

Jak dojechać do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Ze względu na brak miejsc parkingowych w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej prosimy o korzystanie z parkingów P+R oraz komunikacji miejskiej.

W dniu beatyfikacji dla wszystkich pojazdów (oprócz dysponujących przepustkami organizatorów) będzie wyłączona z ruchu ul. Hlonda do godz. 17.00, na odcinku od al. Rzeczpospolitej do ul. U. Ledóchowskiej. Nie będzie możliwy także wjazd na parking przy Świątyni dla pojazdów bez przepustek.

W godz. 0.00 do 20.00 wyłączony z ruchu będzie także jeden pas al. Rzeczpospolitej na odcinku od. ul. Sobieskiego do ul. Hlonda, z zachowaniem ruchu autobusów miejskich i przystanków na tym odcinku.

Dla przyjeżdżających samochodami osobowymi:

Pielgrzymi mogą zostawić samochody na parkingach ,,Parkuj i jedź (P+R)” usytuowanych przy stacjach metra (wyszukujemy w google maps według wzoru: P+R Metro np. Młociny itd.) bądź na innych, wybranych parkingach na terenie miasta i korzystać z komunikacji miejskiej.

[Sprawny dojazd umożliwia np. przejazd do stacji metra M1 Wilanowska i stamtąd autobusem linii 217 bezpośrednio pod Świątynię Opatrzności Bożej, a także linią 522, która rozpoczyna się przy Dworcu Centralnym  i dojeżdża do Świątyni Opatrzności Bożej].

Do wyjazdu z parkingu P+R należy użyć co najmniej dobowego, skasowanego biletu komunikacji miejskiej na strefę 1 (15 zł) lub innego długoterminowego, np. weekendowego. Bilety te upoważniają jednocześnie do podróżowania metrem, tramwajem i autobusem w obrębie miasta.

W związku z tym pielgrzymom przyjeżdżającym:

  • z kierunku Gdańska i Olsztyna (wjazd DK7) oraz z kierunku Łomży (wjazd DK61) proponujemy dojazd przez Trasę mostu Skłodowskiej Curie do parkingów P+R przy stacjach Młociny (ok. 1450 miejsc) oraz Wawrzyszew (ok. 80 miejsc). Następnie przejazd linią metra M1 do stacji Wilanowska (kierunek Kabaty) i przesiadka na pętli Metro Wilanowska do linii autobusowej 217,
  • z kierunku Białegostoku (wjazd S8) oraz z kierunku Łodzi i Poznania (wjazd A2 i S8) proponujemy dojazd trasą S8 do parkingu P+R przy stacji Marymont (ok. 400 miejsc). Następnie przejazd linią metra M1 do stacji Wilanowska (kierunek Kabaty) i przesiadka na pętli Metro Wilanowska do linii autobusowej 217,
  • z kierunku Siedlec i Lublina (wjazd A2 i S17) proponujemy dojazd S2, ul. Połczyńską i al. Wilanowską do parkingu P+R przy stacji Wilanowska (ok. 275 miejsc) i przesiadka na pętli Metro Wilanowska do linii autobusowej 217. W przypadku braku miejsc na parkingu P+R Wilanowska należy kierować się ul. Puławską (lub ul. Rolną i dalej al. KEN) do P+R Ursynów i P+R Stokłosy, następnie przejazd linią metra M1 do stacji Wilanowska (kierunek Młociny) i przesiadka na pętli Metro Wilanowska do linii autobusowej 217,
  • z kierunku Sandomierza (wjazd DK79) proponujemy dojazd ul. Puławską do parkingów P+R przy stacjach Stokłosy (ok. 400 miejsc) i Ursynów (ok. 150 miejsc). Następnie przejazd linią metra M1do stacji Wilanowska (kierunek Młociny) i przesiadka na pętli Metro Wilanowska do linii autobusowej 217. Możliwy jest też dojazd na parking P+R przy stacji Wilanowska (ok. 275 miejsc) i wtedy bezpośredni przejazd linią 217 do Świątyni Opatrzności Bożej,
  • z kierunku Krakowa i Kielc (wjazd S7), z kierunku Katowic i Wrocławia (wjazd S8) oraz z kierunku Łodzi i Poznania (wjazd A2 i S8) proponujemy dojazd przez S2 i ul. Puławską do parkingów P+R przy stacjach Stokłosy (ok. 400 miejsc) i Ursynów (ok. 150 miejsc). Następnie przejazd linią metra M1 do stacji Wilanowska (kierunek Młociny) i przesiadka na pętli Metro Wilanowska do linii autobusowej 217. Możliwy jest też dojazd na parking P+R przy stacji Wilanowska (ok. 275 miejsc) i wtedy bezpośredni przejazd linią 217 do Świątyni Opatrzności Bożej.

Dla przyjeżdżających pociągami:

  • Pielgrzymi przyjeżdżający do stacji Warszawa Centralna mogą dojechać bezpośrednio do przystanku ,,Świątynia Opatrzności Bożej” autobusem linii 522, który odjeżdża z pętli autobusowej zlokalizowanej między halą dworca a centrum handlowym Złote Tarasy. Mogą także przejść (ok. 5 min.) do stacji linii metra M1 Centrum i stamtąd przejechać linią metra M1 do stacji Wilanowska a następnie autobusem linii 217 bezpośrednio pod Świątynię Opatrzności Bożej.
  • Pielgrzymi przyjeżdżający do stacji Warszawa Wschodnia mogą przejechać np. tramwajem linii 7 do przystanku Centrum i przesiąść się do autobusu linii 522 (który dojeżdża bezpośrednio pod Świątynię Opatrzności Bożej) lub do linii metra M1 i dojechać do stacji Wilanowska a następnie autobusem linii 217 bezpośrednio pod Świątynię Opatrzności Bożej.
  • Pielgrzymi przyjeżdżający koleją do stacji Warszawa Gdańska – mogą przejechać linią metra M1 ze stacji Dworzec Gdański do stacji Wilanowska (kierunek Kabaty) i przesiąść się na pętli Metro Wilanowska do autobusu linii 217, który dojeżdża bezpośrednio pod Świątynię Opatrzności Bożej.

 

Dla korzystających z komunikacji miejskiej:

W sklepie, automacie, na stacji metra bądź w autobusie czy tramwaju, należy nabyć odpowiedniej długości bilet czasowy (ten sam bilet może być używany w metrze, autobusach oraz tramwajach – można się przesiadać w ramach czasu ważności biletu).

Przyjazd ze zdecydowanej większości przystanków będzie trwał dłużej niż 20 min., stąd zalecamy zakup biletu o długości przynajmniej 75 min. (ulgowy 2,20 zł, normalny 4,40 zł).

Kierowcy w autobusach i tramwajach nie sprzedają biletów. Bilety zakupione w automacie w autobusie lub tramwaju są najczęściej od razu skasowane. Szczegóły dotyczące rozkładów jazdy komunikacji miejskiej (np. autobusów linii 217 i 522) oraz taryfy biletowej można znaleźć na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego (www.wtp.waw.pl).

Zobacz też

Gdzie obejrzeć beatyfikację? Transmisje w parafiach

Parafie archidiecezji warszawskiej przygotowują transmisje, aby w łączności duchowej przeżywać we wspólnocie beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Po zakończeniu uroczystości będą sprawowane pierwsze Msze dziękczynne.

Apel do parafii. Uczestnictwo w beatyfikacji będzie możliwe tylko z kartami wstępu

Tylko osoby z kartami wstępu będą mogły wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Prymasa Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie • Komitet organizacyjny zaapelował wczoraj, "aby nie organizować spontanicznych grup parafialnych, które bez uzgodnienia z organizatorami zamierzałyby uczestniczyć w beatyfikacji"