II Światowy Dzień Ubogich: Wspólny obiad kard. Nycza z bezdomnymi
Na świąteczny obiad Wspólnota Sant’Egidio zaprosiła dwunastu ubogich i bezdomnych, z którymi spotyka się przez cały rok. W gronie tym będą osoby żyjące na ulicy, mieszkające w pustostanach, przyczepach kempingowych, osoby starsze i samotne, korzystające z pomocy Wspólnoty, starsi i chorzy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej na Solcu oraz dwie byłe bezdomne kobiety, które pół roku temu po 20 latach spędzonych na ulicy zamieszkały w domu prowadzonym przez Wspólnotę.
Obiad zostanie poprzedzony Modlitwą za ubogich, którą warszawska Wspólnota Sant’Egidio modli się w każdy czwartkowy wieczór tuż przed wyjściem na ulice Warszawy z kanapkami, gorącą zupą i herbatą, aby spotkać się z osobami bezdomnymi i samotnymi. Oferowana żywność i rozmowa są pierwszym krokiem do nawiązywania więzów przyjaźni. „By pokonać przytłaczający stan ubóstwa – napisał papież Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich – koniecznym jest, aby doświadczyli oni obecności braci i sióstr, którzy się o nich troszczą, a otwierając drzwi serca i życia dadzą odczuć, że są przyjaciółmi i rodziną”.
Tak jak każdej niedzieli, również w II Światowy Dzień Ubogich członkowie Sant’Egidio odwiedzą mieszkańców domu opieki na Solcu oraz wyruszą na „peryferia” miasta, w odwiedziny do bezdomnych szukających schronienia na działkach, w opuszczonych budynkach czy garażach. Prócz żywności oraz opału i butli gazowych, zapewniających przetrwanie zwłaszcza od jesieni do wiosny, osoby bezdomne otrzymują także drukowany przez Wspólnotę przewodnik po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się”.
W ostatnich latach rośnie liczba osób, które chcą poznać ubogich i w ten sposób także zbliżają się do Kościoła. Szczególnym momentem zaangażowania dużej liczby wolontariuszy są Obiady Bożonarodzeniowe, które prócz Warszawy, organizowane są także przez Wspólnoty w Poznaniu i Chojnie.
Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Warszawie Wspólnota działa od 10 lat.