„To on zainicjował proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia”. Minęła 7 rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

Dokładnie 23 stycznia 2020 r. przypada 7. rocznica śmierci śp. kard. Józefa Glempa, w latach 1981-2006 Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, Prymasa Polski • Tego dnia o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej została odprawiona Msza święta w intencji zmarłego prymasa • Koncelebrze przewodniczył kard. Kazimierz Nycz

Kard. Józef Glemp został pochowany w kryptach archikatedry warszawskiej. Od kilku lat jego grobem opiekuje się Akcja Katolicka. – Co dwa tygodnie członkowie innego oddziału parafialnego przynoszą kwiaty, zapalają znicze – mówi Elżbieta Olejnik, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

Kard. Glemp przywrócił działalność Akcji Katolickiej i uczestniczył w budowaniu jej struktur na poziomie diecezjalnym, a następnie ogólnopolskim. – Wspierał wszelkie przejawy działalności Akcji Katolickiej i jeśli mógł, to w nich uczestniczył – podkreśla ks. Jerzy Jastrzębski, asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

Jak podkreśla ks. Jerzy Jastrzębski, mówiąc o kard. Glempie, nie możemy zapominać, że to on zainicjował proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego, „ponieważ dostrzegł jego wielkie dziedzictwo oraz starał się zebrać i uporządkować, od strony kanonicznej, wszystkie dokonania Prymasa Tysiąclecia”. – Warto zauważyć, że kard. Glemp i kard. Wyszyński byli do siebie podobni, ponieważ starali się, aby przemiany w Polsce dokonywały się na drodze demokratycznej, bez rozlewu krwi – zwraca uwagę ks. Jastrzębski.

Elżbieta Olejnik podkreśla, że zarówno ona, jak i inni członkowie stowarzyszenia wspominają zmarłego kardynała bardzo ciepło. – Ksiądz prymas bardzo dbał o Akcję Katolicką, zawsze miał dla nas czas. Uśmiechamy się, gdy mówimy o księdzu kardynale, bo mamy miłe wspomnienia z nim związane. Zrobił dużo dobrego dla Akcji Katolickiej i jesteśmy mu za to ogromnie wdzięczni – opowiada.

Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r., w rodzinie robotniczej. Po zdaniu matury wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r.

Jedenaście lat później, w 1967 r. ks. Glemp został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W marcu 1979 r. został biskupem diecezji warmińskiej, sakrę przyjął z rąk prymasa Wyszyńskiego. Po jego śmierci w maju 1981 został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. W 1983 roku otrzymał godność kardynała.

Jako ostatni z prymasów przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego z funkcją przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jako opiekun polskiej emigracji odwiedzał Polonię na całym świecie.

W 2007 r. kard. Glemp przeszedł na emeryturę. Decyzją papieża Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, tj. do 2009 r. Zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie w wieku 83 lat.

kh, awo/archwwa.pl

 

Zobacz też