Dziś XXI Dzień Judaizmu. Centralne obchody w Warszawie

Modlitwa przy grobie Żydów z getta warszawskiego, sympozjum nt. rozumienia pokoju przez chrześcijan i Żydów oraz liturgia Słowa w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza złożą się dziś na obchody XXI Dnia Judaizmu. Przypominamy program zaplanowanych z tej okazji wydarzeń

Dziś w programie:

  • godz. 10.00 – Modlitwa na cmentarzu żydowskim przy grobie masowym Żydów z getta warszawskiego (ul. Okopowa 49/51)
  • godz. 11.00-13.00 – Sympozjum w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19) (ul. Anielewicza 6). Wezmą w nim udział: abp Grzegorz Ryś, Michael Schudrich, Anna Bodzińska NDS, Małgorzata Kordowicz,Jan Grosfeld (prowadzenie)
  • godz. 17.00 – Liturgia Słowa pod przewodnictwem. kard. Kazimierza Nycza w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8)

Pełny PROGRAM obchodów>>

Serwis nt. XXI Dnia Judaizmu >>

Organizatorem tegorocznych obchodów jest Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem wraz z Archidiecezją Warszawską.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Inicjatywa stanowiła odpowiedź na wezwanie soborowej deklaracji „Nostra aetate”, aby „ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy” (nr 4).

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” – podkreślał Jan Paweł II.

To dzień, który przeżywamy wewnątrz Kościoła, a który stanowi refleksję na temat naszych wspólnych korzeni i źródeł naszej historii – podkreśla przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski

Co roku 17 stycznia centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Archidiecezja warszawska jest ich gospodarzem po raz trzeci.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. W jego programie znajdują się m.in. spotkania biblijne z komentarzem chrześcijańskim i żydowskim, liturgia słowa, modlitwy, sympozja naukowe i dyskusje oraz koncerty.

Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

archwwa.pl