Dziś Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty przeżywa dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich • O godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Michał Janocha poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej. - Będziemy pamiętać o skrzywdzonych, ale nasza modlitwa będzie też dedykowana wolności i pokojowi na Ukrainie - powiedział 4 marca przed południem biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej

Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia – napisał w komunikacie abp Wojciech Polak, Prymas Polski, delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

 

Materiały duszpasterskie do wykorzystania w parafiach >>pdf

Świadectwa pokrzywdzonych

Osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, podkreślają, że wsparcie, które otrzymują od wspólnoty Kościoła, która modli się za nie w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, jest im potrzebne.

„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo… Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem” – pisze w swoim świadectwie skrzywdzona wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

„Dla mnie, osoby skrzywdzonej wykorzystaniem seksualnym przez księdza, ten dzień jest bardzo ważny. Jednoczy wspólnotę Kościoła przy nas, aby nas wysłuchać, otoczyć modlitwą i miłością. (…) Ten dzień jest nie tylko wypełniony modlitwą do Boga, ale jest także głośnym krzykiem do sumień, aby te tragiczne wydarzenia, które zniszczyły życie tak wielu z nas, już nigdy się nie powtórzyły” – podkreśla Tomasz ze Szczecina. Oba świadectwa zamieszczone są na stronie wspolnotazezranionymi.pl