Dzień Życia Konsekrowanego 2022

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w Kościele w 1997 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II. Przypada on zawsze w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. Tego dnia osoby konsekrowane gromadzą się w Kościołach lokalnych na wspólnej modlitwie

Podobnie, już od wielu lat, w archidiecezji warszawskiej, siostry zakonne stolicy, ojcowie i bracia zakonni oraz osoby konsekrowane zbierają się w katedrze i modlą się wraz ze swymi pasterzami. Szczególne ożywienie w przeżywaniu tego szczególnego dnia, nastąpiło w całym Kościele, po pamiętnym Roku Życia Konsekrowanego (2015), ogłoszonym przez papieża Franciszka.

Celem Dnia Życia Konsekrowanego jest najpierw wyrażenie wdzięczności i podziękowania Bogu za dar życia zakonnego, za ten szczególny charyzmat dany dla dobra całego Kościoła; konsekrowani pragną ponadto zamanifestować swoją obecność i przynależność do Chrystusa, będącą swoistym znakiem i zapowiedzią innego – niż ziemski – świata, rzeczywistości nieba. Celem jest też modlitwa o nowe powołania do tego stanu, by nigdy nie brakowało świadków Chrystusa, którego powołani pragną naśladować przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Osoby konsekrowane mają z woli Chrystusa stawać się nowym zaczynem, solą ziemi i światłem świata. Dzień Życia Konsekrowanego jest więc szczególnym przypomnieniem i zobowiązaniem do trwania w oblubieńczej relacji z Chrystusem.

Zapraszamy wszystkich do modlitwy w tej intencji

Panie prosimy – poślij robotników na żniwo Twoje!

 

o. Wiesław Kulisz SJ

dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego

i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

 

Zobacz też

List na 2 lutego 2022: „Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych”

Posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego – podkreślił bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w liście przed Dniem Życia Konsekrowanego. Obchodzony jest on w Kościele katolickim w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego