Dzień solidarności z Chorwacją

Archidiecezja Warszawska w odpowiedzi na prośbę Caritas Chorwacji i przewodniczącego Episkopatu Polski przeprowadzi 24 stycznia zbiórkę do puszek na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.

Kard. Kazimierz Nycz zdecydował, że niedziela 24 stycznia br. będzie Dniem solidarności z Chorwacją a tego dnia w kościołach na terenie archidiecezji warszawskiej, po każdej Mszy świętej będą zbierane ofiary do puszek na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji.

Akcja pomocy Chorwatom, ogłoszona przez Caritas Polska nazajutrz po kataklizmie w mieście Petrinja.

Do trzęsienia ziemi doszło 29 grudnia, o godzinie 12:19 czasu lokalnego. Epicentrum miało miejsce ok. 10 km pod ziemią w środkowej części kraju, w pobliżu miasta Petrinja.

Wstrząsy o magnitudzie 6,4, były odczuwalne w wielu europejskich krajach, m.in. w Bośni i we Włoszech. Według amerykańskich służb geologicznych trzęsienie ziemi było największym, jakie miało miejsce w Chorwacji od czasu wprowadzenia nowoczesnej aparatury sejsmicznej. Podobnej skali trzęsienie odnotowano w 1880 roku w okolicach Zagrzebia.

Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miast Petrinja, Sisak i Glina oraz okolicznych wiosek. Kataklizm spowodował śmierć co najmniej siedmiu osób. Dwunastoletnia dziewczynka zginęła w Petrinji, po tym jak została uderzona przez spadające odłamki. Pięć osób zginęło w pobliskim miasteczku Glina, a media państwowe doniosły, że w gruzach kościoła w Żażinie znaleziono siódmą ofiarę.

Według lokalnych władz Petrinji miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Wszystkie siły operacyjne (obrona cywilna, wojsko, policja, ratownicy górscy, strażacy) zostali skierowani do pomocy poszkodowanym.