Dzień otwarty w Domu Arcybiskupów Warszawskich

Przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oprowadzą po Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zapraszamy!

Usiąść przy biurku, gdzie ks. Karol Wojtyła usłyszał, że będzie biskupem Krakowa; stanąć w „Sali Papieskiej”, w której funkcjonariusze UB aresztowali Prymasa Tysiąclecia; spojrzeć z balkonu, z którego kardynał Stefan Wyszyński witał warszawiaków po powrocie z odosobnienia. To wszystko już 21 i 22 maja, kiedy to Dom Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17 w Warszawie otworzy swe podwoje dla zwiedzających od godz. 10.00 do 15.00.

O historii pałacu i jego mieszkańców opowiadać będą przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Goście będą oprowadzani po wnętrzach, w których żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia. Trasa zwiedzania będzie wiodła poprzez pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu czy sala konferencyjna sławna obradami Episkopatu pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego, a następnie prywatny gabinet Prymasa i jego kaplicę. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia do unikalnego ogrodu prymasowskiego, w którym stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku, które niszcząc miasto, zostawiły to dzieło architektury nietkniętym.

Chętni zobaczą balkon, z którego uwolniony z trzyletniego uwięzienia Prymas witał mieszkańców stolicy. Można będzie stanąć za biurkiem gabinetu, gdzie kard. Stefan Wyszyński zwykł pracować, a Karol Wojtyła odebrał biskupią nominację.

Zwiedzający będą mieli okazję poznać zebrane w pałacu dzieła sztuki oraz pamiątki posługi kapłańskiej i rządów biskupich kolejnych gospodarzy tego wyjątkowego dla stolicy miejsca.

dzien otwarty