Droga Krzyżowa z kard. Wyszyńskim na Starówce. Krucyfiks Baryczków wraca do katedry
Mottem Drogi Krzyżowej na Starówce będą słowa „Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie” a kolejnym stacjom będą towarzyszyły rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego. Dla wielu będzie to wyjątkowa okazja usłyszenia po raz pierwszy głosu Prymasa Tysiąclecia, bowiem rozważania na trasie z Nowego Miasta do archikatedry warszawskiej będą odtwarzane z archiwalnych nagrań.
– Piątek po Środzie Popielcowej to szczególna okazja by odprawić Drogę Krzyżową i uczcić krzyż. W tym roku będzie to wydarzenie ogólnowarszawskie i ogólnodiecezjalne ze względu na duchowe przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i powrót z renowacji Cudownego Krucyfiksu Baryczków – podkreśla ks. Bartosz Szoplik z parafii archikatedralnej.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 17.30 przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Przyrynek 2) na Nowym Mieście. To najstarszy, murowany kościół na warszawskiej Starówce. Stamtąd mieszkańcy stolicy wyruszą w procesji za krzyżem. Ulicami Starówki przejdą do archikatedry św. Jana Chrzciciela zatrzymując się kolejno przy czternastu stacjach Drogi Krzyżowej.
Trasa
- I stacja – kościół Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2)
- II stacja – figura przed kościołem (ul. Przyrynek 2)
- III stacja – schody kościoła sakramentek
- IV stacja – studnia na Rynku Nowego Miasta
- V stacja – przed kościołem dominikanów
- VI stacja – przed kościołem paulinów
- VII stacja – przed wejściem na Barbakan
- VIII stacja – przed Muzeum Literatury (wschodnia ściana Rynku Starego Miasta)
- IX stacja – przed Staromiejskim Domem Kultury (Rynek Starego Miasta)
- X stacja – przy dzwonie na Kanonii
- XI stacja – na Kanonii pod figurą Matki Bożej
- XII i XIII stacja – w przedsionku Bazyliki Archikatedralnej – uroczyste wprowadzenie Cudownego Krucyfiksu Baryczków
- XIV stacja – przed ołtarzem głównym Bazyliki Archikatedralnej
Msza, prelekcja modlitwa o owoce beatyfikacji
Po wniesieniu Cudownego Krucyfiksu Baryczków do prezbiterium archikatedry – o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem i z homilią bp. Rafała Markowskiego w ramach comiesięcznych przygotowań duchowych do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Eucharystia będzie sprawowana według formularza mszalnego o Krzyżu Świętym.
Zebrani w archikatedrze będą modlić się o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Po Mszy św. wysłuchają prelekcji dr Ewy K. Czaczkowskiej pt. „Wpływ Wielkiej Nowenny i Milenium na odzyskanie przez Polskę wolności” oraz będą mogli pomodlić się przy grobie Prymasa Tysiąclecia.
Zwykle comiesięczne spotkania w archikatedrze organizowane 28 dnia miesiąca kończyły się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Tym razem katedra pozostanie otwarta do północy, a warszawiacy będą mogli adorować Cudowny Krucyfiks Baryczków zanim powróci na swoje dotychczasowe miejsce w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Ten najcenniejszy średniowieczny zabytek stolicy, od 500 lat jest otaczany nieustannym kultem wiernych. W czuwaniu przy krzyżu swój udział zapowiedzieli członkowie Akcji Katolickiej i siostry zakonne m.in. elżbietanki.
Krucyfiks Baryczków
Późnogotycki krucyfiks z archikatedry warszawskiej jest jednym z najbardziej znanych obiektów kultu w Warszawie. W 1525 r. został przywieziony z Niemiec, najprawdopodobniej z Norymbergi przez Jerzego Baryczkę.– Można powiedzieć, że jest to warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu, stale otaczany kultem – podkreśla ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Krucyfiks, ze względu na bogatą historię, czczony jest zarówno przez mieszkańców stolicy, jak i turystów. Przed nim modlili się w ważnych dla narodu chwilach królowie i prezydenci, a także papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI.
Szczególnym dowodem kultu tego krzyża były wydarzenia z Powstania Warszawskiego. W czasie walk o Stare Miasto 16 sierpnia 1944 r. został on wyniesiony z płonącej archikatedry przez ks. Wacława Karłowicza z pomocą dwóch sanitariuszek harcerskiego batalionu Armii Krajowej “Wigry”: Barbary Gancarczyk-Piotrowskiej ps. Pająk i Teresy Potulickiej-Łatyńskiej ps. Michalska.
Uratowany krucyfiks ostatecznie trafił do szpitala powstańczego w podziemiach kościoła św. Jacka na Nowym Mieście. Tam miała się zdarzyć wzruszająca historia o tym, jak kapelan szpitala, który w ciemnościach miał udzielać sakramentu namaszczenia umierającym Powstańcom, udzielił go również Jezusowi z Krzyża Baryczków.
Po wojnie jego powrót do Kaplicy Baryczkowskiej w Niedzielę Palmową 1948 r. był wielką manifestacją wiary mieszkańców Warszawy. To był taki symboliczny znak i początek i odbudowy archikatedry i całej Warszawy – uważa ks. Nowak. Decyzją Prymasa Augusta Hlonda Krucyfiks Baryczków powrócił wtedy, chociaż katedra była jeszcze cała w gruzach, ale – jak mówi dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej “serce miasta wróciło na swoje miejsce i zaczęło bić na nowo”.
Konserwacja 500-letniej, naturalnej wielkości rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa prowadzona była w 2019 r. pod kierunkiem prof. Marii Lubryczyńskiej z Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Organizatorzy
Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.
W przygotowanie nabożeństwa zaangażowali się także nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej w archidiecezji warszawskiej.