„Czy Polska poradzi sobie bez Kościoła?” PWTW zaprasza na sobotnie sympozjum

Czy Polska poradzi sobie bez Kościoła? - taki temat będzie miało w tym roku doroczne sympozjum naukowe organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Temat podyktowała niejako 100. rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Wykłady wygłoszą: prof. Jan Żaryn, który opowie o wkładzie Kościoła w odzyskanie niepodległości; prof. Wojciech Roszkowski, który poruszy temat „Kościół a wolność w III RP” oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW, który postara się odpowiedzieć na pytanie „Czy religia może obyć się bez polityki?”. Konferencję zakończy dyskusja panelowa „Czy Polska poradzi sobie bez Kościoła” z udziałem prof. Anieli Dylus, dra Dariusza Karłowicza, red. Michała Szułdrzyńskiego, dra Macieja Roszkowskiego OP oraz red. Tomasza Królaka z KAI.

– W kontekście rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy poruszyć temat niepodległości w dwóch wymiarach: wewnętrznym i zewnętrznym. Raz odzyskana niepodległość nie jest przecież raz i na zawsze, w obu tych wymiarach, trzeba ją nieustannie pielęgnować i żyć tak, by jej nie utracić – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW.

– Poprzez przypomnienie wydarzeń i kontekstów historycznych chcemy zadziałać wychowawczo na przyszłych kapłanów – wyjaśnia ks. prof. Pawlina. Dodaje, że w historii walki o niepodległość wielu księży oddało swoje życie, poświęcało się dla uratowania ducha wolności w narodzie. – O tym musi wiedzieć młode pokolenie księży, bo posługa kapłańska dotyczy życia duchowego oraz życia społecznego, stąd chcąc wychowywać przyszłych kapłanów chcemy ukazać im perspektywę tego zaangażowania również w życie Narodu i Ojczyzny – wyjaśnia ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Uczestnikami konferencji będą przede wszystkim kandydaci na księży z 6 afiliowanych przez PWTW seminariów duchownych oraz świeccy studenci a także wszyscy, którzy mają ochotę jej posłuchać, bowiem będzie otwarta dla gości z zewnątrz. Miejsce sympozjum – aula PWTW w Warszawie, ul. Dewajtis 3.

 

ad/Stacja7