“Chcemy słuchać wszystkich”. Inauguracja synodu w Archidiecezji Warszawskiej
W uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza wezmą udział udział przedstawiciele duchownych i świeckich ze wszystkich parafii Archidiecezji Warszawskiej. Obecni będą także przedstawiciele różnych grup i wspólnot, osoby konsekrowane, rodziny, katecheci i młodzież.
Jak będzie przebiegała liturgia?
Msza święta zostanie odprawiona według formularza mszalnego o Duchu Świętym. Na początku Mszy św. zgromadzeni w katedrze zostaną pokropieni wodą święconą na przypomnienie chrztu, który kiedyś przyjęli i przez który, zostali włączeni do wspólnoty Kościoła. Do symboliki chrztu będzie też nawiązywał paschał, zapalony specjalnie z okazji inauguracji synodu w Kościele lokalnym.
W czasie liturgii słowa, wierni wysłuchają czytań przewidzianych na 29 niedzielę zwykłą, która w tym roku przypada 17 października. Homilię wygłosi biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Piotr Jarecki. Następnie, modlitwa powszechna w różnych intencjach zakończy się specjalną modlitwą za synod, odmawianą w tych dniach w całym Kościele.
Na zakończenie Mszy świętej, kard. Nycz wręczy płonącą świecę synodalną powołanym przez siebie tzw. osobom kontaktowym synodu. Odbiorą je kolejno: ks. Matteo Campagnaro, Beata Chojnacka i Piotr Szular.
Po końcowym błogosławieństwie, biskupi, księża i przedstawiciele świeckich przejdą do kaplicy bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, by przy jego grobie modlić się o jego wstawiennictwo: “Niech bł. Prymas Tysiąclecia stanie się patronem naszej diecezjalnej drogi synodalnej, abyśmy mogli w pokorze, i pełni zaufania, kroczyć drogami, które wskaże nam Bóg”.
Etap diecezjalny
Do końca roku kalendarzowego konsultacje synodalne będą odbywały się w parafiach Archidiecezji Warszawskiej. W dekanatach zakończą się 15 lutego 2022 r. a 28 lutego na szczeblu diecezjalnym. Diecezjalne spotkanie presynodalne planowane jest na marzec 2022 w Archikatedrze Warszawskiej.
Ponadto, środowiska i osoby, które chciałyby zabrać głos na tym etapie, będą mogły skorzystać ze specjalnej strony internetowej, która zostanie uruchomiona przez Archidiecezję Warszawską w niedzielę 17 października 2021 r. Powołane do tego osoby nawiążą z nimi kontakt.
Po raz pierwszy w historii zwołany przez papieża Franciszka synod biskupów, zainaugurowany przed tygodniem w Watykanie, nie ograniczy się tylko do episkopatów i ekspertów ale szerokie konsultacje zostaną przeprowadzone wśród całego Ludu Bożego.
“Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej papież zaprasza wszystkich – bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się Ciałem Żyjącego Pana” – zwracają uwagę biskupi.
Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a wreszcie w 2023 – powszechna. Papież Franciszek chce, aby styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.
W Archidiecezji Warszawskiej sekretariat synodu mieści się w budynku C kurii metropolitalnej, przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.
Link do transmisji online >> https://www.youtube.com/watch?v=-oxosoavEbk