Bp Jarecki o „Fratelli tutti”: „to swoiste ABC braterstwa i przyjaźni”
Bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, podkreślił, że papież pragnie skupić się na uniwersalności miłości chrześcijańskiej. „Głównym tematem encykliki jest wymiar makro miłości chrześcijańskiej, można powiedzieć globalizacja miłości chrześcijańskiej, nie ograniczanie miłości chrześcijańskiej do miłości osoba-osoba z tego samego kręgu” – zaznaczył. Franciszek zaleca dialog, bezinteresowność, solidarność, przebaczenie, ale nie zapominanie, respektowanie praw człowieka.
Bp Piotr Jarecki: encyklika @Pontifex_pl #FratelliTutti przedstawia swoiste ABC braterstwa i przyjaźni. Franciszek zaleca dialog, bezinteresowność, solidarność, przebaczenie, ale nie zapominanie, respektowanie praw człowieka […] pic.twitter.com/54QA02SC7P
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 5, 2020
Bp Jarecki zwrócił również uwagę, że w dokumencie bardzo wyraźnie widać dokrynę „nie dla wojny”, „nie dla kary śmierci” i „nie dla kary dożywocia”, którą papież nazywa „ukrytą karą śmierci”.
Z kolei prof. Piotr Mazurkiewicz, dziekan wydziału społeczno-ekonomicznego UKSW, zauważył, że dla papieża Franciszka charakterystyczne jest pojęcie teologii ludu. „Społeczność nie jest zbiorowiskiem jednostek, ale jest wspólnotą, która ma swoją tożsamość, wspólne cele, ambicje, więzi, które łączą ludzi. I ta kategoria ludu umożliwia to, że nie będziemy tylko myśleć o polityce dla ludu, ale również – papież mówi – o polityce z ludem, czy o polityce dla ubogich, ale o polityce z ubogimi” – powiedział prof. Mazurkiewicz.
Encyklika „Fratelli tutti” jest trzecią encykliką papieża Franciszka poświęconą braterstwie i przyjaźni społecznej, która została podpisana 3 października 2020 roku w Asyżu. Tekst encykliki został ogłoszony 4 października b.r. we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.
„Encyklika papieża Franciszka „Fratelli tutti” jest encykliką społeczną. Jest to o tyle ważne, że encykliki społeczne od czasów papieża Jana XXIII są kierowane nie tylko do wierzących i katolików, ale do wszystkich ludzie dobrej woli” – zauważył ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.