Bp Janocha: ksiądz Popiełuszko zapewne powiedziałby nam dziś, że zło trzeba dobrem zwyciężać

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy świętej w 38. rocznicę porwania i śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki • "Co dziś nam powiedziałby bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko? Zapewne powtarzałby, że zło trzeba dobrem zwyciężać, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi i miłować swoich nieprzyjaciół a nie udawać, że ich nie ma" - mówił w kościele św. Stanisława Kostki

Eucharystia rozpoczęła się od uroczystej procesji do grobu męczennika przy dźwiękach dzwonu „Jerzy” poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II.

W homilii bp Janocha przytoczył kilka wspomnień o ks. Jerzym – ks. Jana Zająca, który wraz z nim odbywał służbę wojskową, Stefana Bratkowskiego i Jana Olszewskiego. Ks. Jan Zając wspominał wspólną modlitwę różańcową z ks. Jerzym. Stefan Bratkowski mówił o bystrości obserwacji dokonywanych przez ks. Jerzego i o wyjątkowym poczuciu jedności, którego można było doświadczyć podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki. Jan Olszewski wspominał ostatnie spotkanie z ks. Jerzym i dziwne skojarzenie gestu, jakim się żegnał, z pożegnaniem ze starszymi kolegami, Powstańcami Warszawskimi – w momencie, gdy wyruszali do walki.

Bp Janocha zastanawiał się, co by nam dziś powiedział ks. Jerzy Popiełuszko – w zupełnie innej Polsce. – Może przestrzegałby przed nienawiścią, która udaje miłość, przed poniżaniem, które udaje tolerancję, przed zabijaniem nienarodzonych, które udaje prawa kobiet, przed zniewoleniem, które udaje wolność? – pytał. Jak zaznaczył, zapewne powtarzałby, że zło trzeba dobrem zwyciężać, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi i miłować swoich nieprzyjaciół a nie udawać, że ich nie ma.

Na zakończenie przytoczył obszerny fragment z homilii Jana Pawła II na Krakowskich Błoniach w 1979 r. w którym papież, podkreślając, że człowiek może odrzucić Chrystusa, pytał, czy wolno to zrobić i w imię czego wolno.

W modlitwie wiernych modlono się przez wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki, m.in. za ofiary prześladowań na Białorusi i ofiary wojny na Ukrainie oraz o to, „byśmy byli wolni od lęku i nienawiści a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Na zakończenie Eucharystii odmówiona została litania do ks. Jerzego Popiełuszki.

We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego.

Po Eucharystii – podobnie jak po wszystkich dzisiejszych Mszach świętych – wiernym udostępniona została kaplica, w której złożone są relikwie sutanny, koszuli oraz przedmiotów, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności.

Obchody rocznicy śmierci 

Obchody 38. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki rozpoczęły się już 16 października w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Spektakl ukazywał mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli.

18 października w Domu Amicus odbył się “WIECZÓR ŚWIADKÓW” – czyli spotkanie ze świadkami życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody zakończą się 30 października “PIEŚNIAMI WIARY I WOLNOŚCI” – czyli wspólnym wykonaniem pieśni śpiewanych w czasie Mszy za Ojczyznę odprawianych przez księdza Popiełuszkę. Będzie to czas wspólnego śpiewu do którego zaproszeni będą wszyscy uczestnicy wydarzenia. O Mszach za Ojczyznę będą opowiadali świadkowie.

Wydarzenia objęte są patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem wydarzenia jest Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

19 października w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki przypada też Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W tym roku obchodzony jest po raz czwarty.

Błogosławiony

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie. Po zdaniu matury wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z „Solidarnością” oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie stanu wojennego ks. Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.

19 października 1984 roku został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Kapłan został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku podczas Mszy świętej na placu Piłsudskiego w Warszawie, a papież Franciszek w 2014 roku ustanowił go patronem „Solidarności”.

kh/KAI