„Bł. ks. Jerzy uczy, że nasza ojczyzna jest w niebie”. Modlitwa o rychłą kanonizację w 34. rocznicę jego męczeńskiej śmierci

Główne obchody 34. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się dziś w sanktuarium Błogosławionego na stołecznym Żoliborzu. – Kościół jest dla zbawienia wszystkich i taki musi być, jeśli chce spełnić swoją misję - powiedział podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski zachęcił do modlitwy w intencji rychłej kanonizacji księdza zamordowanego przez SB.

W sprawowanej wieczorem Mszy św. wzięli  udział krewni i przyjaciele ks. Popiełuszki, obecni byli przedstawiciele „Solidarności”, a także przedstawiciele rządu, parlamentu, władz lokalnych i służb mundurowych.

W homilii kard. Nycz wskazywał, że ks. Popiełuszko potrafił gromadzić na Mszach w intencji ojczyzny ludzi różnych poglądów. Pragnął, by ta jedność eucharystyczna przenosiła się na codzienne działania.

„Pełniąc misję jednania Kościół musi być dla wszystkich. Nie może być ani Kościołem państwowym ani Kościołem związanym z jedną stroną sceny politycznej – mówił metropolita warszawski. – Kościół jest dla zbawienia wszystkich i taki musi być, jeśli chce spełnić swoją misję” – dodał.

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że podczas Mszy za ojczyznę sprawą najważniejszą była dla ks. Jerzego właśnie Eucharystia. Metropolita warszawski podkreślił, że wciąż należy pamiętać, iż Mszy św. należy się godność i szacunek, tak, by nigdy nie była wykorzystywana instrumentalnie do jakichkolwiek pozaeucharystycznych celów.

Kaznodzieja wskazywał, że już pierwsi chrześcijanie gromadzili się w katakumbach przy grobach męczenników i sprawowali tam msze. Zaznaczył, że męczennicy uczą nas głębokiej wiary, tego, że nasza ojczyzna jest w niebie oraz tego, że Pan Bóg zawsze powinien być na pierwszym miejscu.

Kard. Nycz wyraził radość, z ustanowienia przez parlament dnia 19 października – dniem duchownych niezłomnych. Zachęcił też zgromadzonych do modlitw w intencji rychłej kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.

19 października to w sanktuarium na Żoliborzu uroczystość odpustowa, związana z patronem tego miejsca. Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki tego dnia co roku pielgrzymują liczni wierni.

Procesji celebransów do ołtarza towarzyszyło bicie dzwonu „Jerzy” znajdującego się nieopodal grobu kapłana męczennika. Uroczystą liturgię zakończyła litania do błogosławionego, modlitwa o jego kanonizację oraz procesyjne ucałowanie jego relikwii.

Po zakończeniu liturgii  delegacje złożyły wieńce przy grobie ks. Popiełuszki, znajdującego się na kościelnym placu. Cały dzień honorową wartę przy grobie pełniły poczty sztandarowe i delegacje licznych środowisk, przede wszystkim delegacje „Solidarności”, które przybyły wraz z setką pocztów sztandarowych.

Natomiast w niedzielę 21 października o godz. 13.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. To tam 34 lata temu ks. Jerzy Popiełuszko odprawił ostatnią Mszę św. Teraz kard. Kazimierz Nycz będzie modlił się w intencji jego kanonizacji. Eucharystię będzie transmitowała TVP Polonia.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

Przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu działa Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu (http://muzeumkspopieluszki.pl) przechowujące największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących błogosławionego kapłana.

Aktualnie muzeum prowadzi m.in. ogólnopolską zbiórkę pamiątek, listów, zdjęć, dokumentujących życie kapelana „Solidarności”. Akcja nosi nazwę „ Popiełuszko-pamiętam”.

KAI/archwwa.pl

Zobacz też