Abp. Jędraszewskiemu życzę, by owocnie służył Kościołowi krakowskiemu. Briefing kard. Nycza po ogłoszeniu nominacji

Wypowiedź kard. Kazimierza Nycza dla mediów po ogłoszeniu nominacji dla nowego metropolity krakowskiego ♦ Decyzją papieża Franciszka został nim abp Marek Jędraszewski ♦ Kard. Nycz: archidiecezję krakowską znam bardzo dobrze, spędziłem tam wiele lat życia kapłańskiego i biskupiego

Dzisiaj dokonała się bardzo ważna i istotna zmiana w archidiecezji krakowskiej, która to archidiecezja należy do najstarszych i najważniejszych. Jest także znacząca i ważna przez te wszystkie wydarzenia i osoby, które w niej były w ciągu historii, a zwłaszcza historii ostatnich lat – papieża Jana Pawła II i kard. Franciszka Macharskiego.

Mianując biskupów do poszczególnych diecezji, papież kieruje się przede wszystkim dobrem Kościoła powszechnego, partykularnego, lokalnego i takiej zmiany dokonał w Kościele krakowskim.

Archidiecezję Krakowską znam bardzo dobrze, ponieważ spędziłem tam wiele lat życia kapłańskiego i biskupiego. Jest to diecezja ugruntowana, diecezja, która ma w sobie Kraków, który stanowi połowę jej mieszkańców, druga połowa to jest szeroko rozumiana ziemia krakowska. Równocześnie jest to diecezja, która ma swoją tradycję, historię i swoje dzieje. Dziś koncentruje się wokół kultury i nauki. Jest ośrodkiem porównywalnym do Warszawy jeśli chodzi o liczbę uczelni i liczbę studentów. W diecezji służy ponad 2 tys. kapłanów, prawie 1 tys. kapłanów zakonnych, 200 zakonów męskich i żeńskich, domów prowincjalnych, 13 seminariów, w tym krakowskie seminarium diecezjalne. Skala 450 parafii równocześnie jest skalą ogromną. Jest to diecezja bardzo dobra w znaczeniu religijnym w znaczeniu przywiązania ludzi do Kościoła, jak również w znaczeniu wypracowania form duszpasterstwa.

Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu życzę, by mógł jak najszybciej wejść we wszystkie sprawy i problemy archidiecezji; żeby poznał tę diecezję i jako następca biskupów krakowskich owocnie służył Kościołowi krakowskiemu.

 

Nagranie AUDIO