7-11 września – wizyta kard. Kazimierza Nycza w Rumunii
Główne punkty pięciodniowej wizyty to Msze święte:
- 8 września g. 17.00 w Arbore, gdzie kard. Nycz poświęci kościół po remoncie oraz konsekruje ołtarz;
- 9 września g. 11.00 w Nowym Sołońcu. Będzie to uroczysta Msza z okazji dożynek, a po niej prezentacja plonów i wyrobów regionalnych;
- 10 września g. 11.00 w Moarze, gdzie kard. Nycz poświęci wyremontowany kościół św. Maksymiliana Kolbego i konsekruje ołtarz;
Podczas swojej wizyty na Bukowinie metropolita warszawski spotka się z Polakami zamieszkującymi te tereny.
W miejscowości Kaczyka, nazywanej ze względu na wielonarodowość i wielowyznaniowość „Bukowiną w pigułce”, kard. Nycz odwiedzi ponad stuletnią bazylikę wybudowaną przez misjonarzy z Krakowa oraz tamtejszy Dom Polski, gdzie działa stowarzyszenie Polaków. Pierwsze polskie rodziny sprowadzono bowiem do Kaczyki w 1791 roku z okolic Bochni, do pracy w kopalni soli.
Dom Polski skupia również Polaków w Nowym Sołońcu. W tamtejszej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza dzieci uczą się języka polskiego. Proboszczem miejscowej parafii jest Polak ks. Stanisław Kucharek.
Również w Pojanie Mikuli, gdzie znajduje się pierwszy w Rumunii kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II, nauczanie języka polskiego odbywa się w miejscowej szkole podstawowej. Ponadto w zakupionym i wyremontowanym niedawno przez Związek Polaków Domu Polskim obecnie mieści się przedszkole, także z nauczaniem języka polskiego.
Stowarzyszenie Polaków działa również w wysoko i malowniczo położonej wsi Plesza. Dzieci uczą się języka polskiego w szkole podstawowej oraz w przedszkolu.
W Rumunii mieszka ok. 2,5 tys. Polaków.
Diecezja Iași (Jassy) usytuowana jest w północno-wschodniej Rumunii. Od 1990 r. jej biskupem diecezjalnym jest bp Petru Gherghel. Jego poprzednik z przełomu XIX i XX wieku, bp Anton Durcovic w 1951 r. poniósł śmierć męczeńską w więzieniu komunistycznym. W 2014 r. został beatyfikowany przez papieża Franciszka.
archwwa.pl