Wspominamy walkę o wartości i godność

Abyśmy odzyskaną wolność potrafili wypełniać miłością – zaapelował w Ursusie kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w niedzielę 26 czerwca przewodniczył Mszy św. w 40. rocznicę wydarzeń Czerwca 1976 r.

W tych wydarzeniach, na pierwszym miejscu lud pracujący stawiał godność człowieka, wolność narodu i dobro rodziny – przypomniał w kazaniu kard. Nycz. Robotnicy – jak podkreślił – ucierpieli, ale byli świadomi ceny. Wspominamy tę walkę o wartości, walkę o godność, która tutaj się rozpoczęła bo tutaj narodziły się początki tej Solidarności – mówił metropolita warszawski.

Kardynał przypomniał, że przy ludziach, którzy wówczas walczyli był zawsze Kościół „po to, by razem z ludem się modlić, by w tych wszystkich miejscach w tamtym czasie, kiedy to było konieczne i uzasadnione, odprawiać msze św., głosić słowo Boże, głosić Ewangelię”. “To była siła” – zaznaczył metropolita warszawski.

W mszy świętej w Ursusie uczestniczyli m.in. wicepremier Antoni Macierewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska.