23 września – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w parafiach
Stało się już zwyczajem, że odnowienie przyrzeczeń małżeńskich odbywa się w tę samą niedzielę, w którą na Jasną Górę przybywa Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Małżonkowie, którzy w niej uczestniczą odnawiają swoje przyrzeczenia na Jasnej Górze, inni – w swoich parafiach.
„Jest to wspaniała okazja do szczególnej modlitwy za małżeństwa, refleksji na temat tego sakramentu, a dla samych małżeństw, do odnowienia więzi miłości oraz rodzinnego dziękczynienia za otrzymywane łaski” – podkreśla ks. Marcin Szczerbiński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich ma charakter duchowy. Nie jest to ponowna przysięga, ale odnowienie złożonej przed laty, raz na zawsze, przysięgi małżeńskiej.
W ramach obrzędu odnowienia ślubowania śpiewany jest hymn do Ducha Świętego. Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują: „czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie, aż do końca życia?”
W tym czasie ich dłonie mogą być przewiązane stułą, podobnie jak to było w czasie składania przysięgi małżeńskiej w dniu ślubu. Jeśli podczas Mszy, swoje ślubowanie odnawia wiele małżeństw, wtedy celebrans przewiązuje stułą dłonie jednej z par małżeńskich – ale na pytania kapłana odpowiadają wszyscy małżonkowie odnawiający swe przyrzeczenia.
Liturgista ks. Bartosz Szoplik zwraca uwagę, że „teksty liturgii odnowienia ślubowania mówią o tym, że to Bóg umacnia wolę i wspiera małżonków, by jeszcze piękniej i doskonalej mogli wypełnić ślub małżeński i przyrzeczenie, które sobie złożyli. Wszystkie te teksty przepojone są dziękczynieniem za dotychczasowe łaski oraz prośbą o umocnienie woli i wspieranie w łasce wierności”.
W zależności od decyzji proboszczów w poszczególnych parafiach archidiecezji warszawskiej obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich będzie miał miejsce podczas wszystkich niedzielnych mszy świętych lub na jednej wybranej, szczególnie uroczystej.
I tak np. w archikatedrze warszawskiej obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich będzie sprawowany w czasie wszystkich Mszy świętych. Natomiast w kościele patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie o godz. 12.00 będzie sprawowana uroczysta Msza św., w czasie której przyrzeczenia odnowią małżeństwa obchodzące w tym roku okrągłe rocznice ślubu. Tej liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej