100 lat temu urodził się ks. Blachnicki. To on założył Ruch Światło-Życie
On ukazywał Kościół, w szczególny sposób, jako wspólnotę wspólnot, co było nauczaniem Soboru Watykańskiego II. Jednak on to bardzo klarownie przedstawił. Bardzo mnie to zachwyciło. Ks. Franciszek był człowiekiem z głębokimi przemyśleniami posoborowymi i wiedział jak mają być realizowane w parafiach – mówi ks. Trzciński.
Jak podkreśla, ks. Blachnicki posiadał w sobie wielką odwagę i wolność, organizował wspólnoty i prowadził oazy, mimo że w czasach komunizmu było to zabronione. A on prowadził. I my prowadziliśmy, poszliśmy za nim. Mieliśmy odwagę jego odwagą. Ale ta jego odwaga była jakaś nadprzyrodzona, niezwykła – dodaje Trzciński.
Formował dojrzałych chrześcijan
Ks. Blachnicki wypracował system formacji dzieci, młodzieży, studentów, ale też rodzin, które przyłączają się do Domowego Kościoła, a wspólnota przez niego założona nadal cieszy się popularnością w różnych grupach wiekowych. Co ważne, Ruch Światło-Życie nie skupia się na wybranym elemencie, ale całościowej formacji człowieka, zarówno jeśli chodzi o liturgię czy ewangelizację.
Ks. Franciszek dostrzegał potrzebę kształtowania dojrzałych chrześcijan. Wiedział, że kiedy wychowa młodych ludzi od początku, ale potem też dorosłych i pokaże się im czym to życie chrześcijańskie jest to będą mogli też formować innych – mówi Kamil Gmiterek, odpowiedzialny za akademicką wspólnotę Ruchu Światło-Życie przy kościele św. Anny w Warszawie.
Do beatyfikacji potrzeba jeszcze cudu
Założyciel Ruchu Światło-Życie zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 roku. Jan Paweł II w telegramie wystosowanym po jego śmierci nazwał ks. Blachnickiego “gwałtownikiem Królestwa Bożego”.
W 2000 roku grób duchownego został przeniesiony z niemieckiego Carlsbergu do Krościenka nad Dunajcem, gdzie do tej pory pielgrzymuje wiele osób z kraju i zagranicy.
We wrześniu 2015 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót ks. Blachnickiego. To oznacza, że do beatyfikacji potrzeba jeszcze cudu za wstawiennictwem świętego kapłana.
Msze św. w całej Warszawie
24 marca, w 100 rocznicę urodzin ks. Blachnickiego wspólnoty Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej zapraszają na Msze św. dziękczynne oraz w intencji beatyfikacji kapłana:
- godz. 20:15 w kościele św. Jakuba Apostoła na Ochocie
- godz. 18:00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. 3 Maja w Pruszkowie (na Żbikowie)
- godz. 18:00 w kościele Matki Boskiej Królowej Pokoju na Młocinach z udziałem ks. Marcina Loretza, moderatora diecezjalnego
- godz. 20:00 w kościele św. Małgorzaty w Łomiankach
- godz. 16:30 w kościele św. Zofii Barat
- godz. 18:30 w kościele pw. św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu
- godz. 19:15 w kościele św. Anny w Piasecznie (w Auli Złotej Domu Parafialnego)
- godz. 18:00 w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Gołąbkach
PRZECZYTAJ: Wizjoner, który formował chrześcijan. Ks. Franciszek Blachnicki
kh/archwwa.pl