Transport z pomocą humanitarną od Caritas dziś w nocy dotrze do Nepalu

Pięć polskich samolotów wojskowych, które w sobotę 2 maja wyleciały z Warszawy z pomocą humanitarną stacjonują obecnie w New Delhi w Indiach. Dziś w nocy mają dotrzeć do stolicy Nepalu, Katmandu.

– Chyba już teraz możemy powiedzieć, że jest to jedna z największych, jeśli nie największa w historii akcja realizowana przez Krajowy System Zarządzania Kryzysowego. Mamy w tej chwili pięć transportowców, które wiozą ludzi i około 15 ton pomocy humanitarnej, a z drugiej strony powrót strażaków i obywateli RP, około 80 osób i kilku, może nawet kilkunastu ton sprzętu używanego na miejscu – poinformował Aleksander Paszkowski z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wśród lekarzy i pracowników różnych instytucji do Nepalu lecą również Marta Titaniec, koordynator projektów zagranicznych i Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

– Dzięki hojności Polaków możemy wysłać koce i namioty do Katmandu. Od ponad tygodnia ludzie koczują na ulicach. To, o co proszą to koce i namioty. Wieziemy je w naszym transporcie. Dolecimy tam dzisiaj w nocy i jak tylko to będzie możliwe, rozpoczniemy dystrybucję pomocy. Najpewniej poza stolicą, Katmandu, bo wiemy, że są miejsca, gdzie pomoc jeszcze nie dotarła. Naszym partnerem na miejscu jest oczywiście Caritas Nepal, która od początku pomaga poszkodowanym. Jesteśmy cały czas w kontakcie, więc będziemy razem wspierać potrzebujących – powiedziała Marta Titaniec.

– Pomoc jest tam bardzo, bardzo potrzebna. Z informacji, jakie otrzymujemy od naszego zespołu, który działa już od tygodnia na miejscu katastrofy wynika, że potrzeby są tam bardzo duże. Potrzeba opieki medycznej. W Katmandu mniej więcej podstawowe potrzeby zostały już spełnione, ale nadal na prowincji w kotlinach otaczających dolinę Katmandu sytuacja wygląda bardzo, bardzo źle – dodał Krzysztof Iwiński, wiceprezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Trzęsienie ziemi, które dotknęło Nepal w sobotę 25 kwietnia było największym od 81 lat. Zginęło w nim ponad 7200 osób. 9 dni po katastrofie władze Nepalu ogłosiły zakończenie akcji ratowniczej. Na miejscu pomaga międzynarodowa wspólnota Caritas, która dotychczas przekazała 3 mln euro na rzecz poszkodowanych.

Caritas Polska przekazała do tej pory 30 tys. euro, prowadzi jednocześnie zbiórkę na rzecz poszkodowanych.
Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę, 10 maja w kościołach w całej Polsce odbędzie się zbiórka środków na pomoc poszkodowanym.

Akcję pomocy dla poszkodowanych mieszkańców Nepalu można wspomóc wpłacając środki na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem NEPAL – można również wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).
Caritas Polska / Warszawa