Wiadomości

Ksiądz katecheta z Warszawy wyróżniony w konkursie Nauczyciel Roku

Ks. Damian Wyżkiewicz CM uczący religii warszawskich licealistów został jednym z dwóch nauczycieli w Polsce wyróżnionych w konkursie Nauczyciel Roku, organizowanym przez „Głos Nauczycielski” oraz MEN. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Roku otrzymała p. Zyta Czechowska z Kowanówka.

Franciszek: chrześcijanin potrzebuje doświadczenia miłości Boga

Na konieczność doświadczenia miłości Boga, „która jedynie może uczynić z serca kamiennego serce z ciała (por. Ez 11,15), zdolne do przyjęcia w sobie «uczuć znamiennych dla Jezusa Chrystusa»” (Flp 2,5) wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji generalnej na Placu Św. Piotra.

„Niedziela jako dzień święty stała się częścią weekendu”

Niedziela, która jest dniem świętym, stała się po prostu częścią „weekendu” – ocenia socjolog Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który o obecnym przeżywaniu czasu wolnego przez Polaków opowiadał wczoraj biskupom zgromadzonym na Zebraniu Plenarnym w Warszawie.

Episkopat przyjął nowe zasady formacji w seminariach duchownych

Podczas trwającego w Warszawie 384. Zebrania Plenarnego KEP biskupi przyjęli projekt nowych zasad formacji kapłańskiej. Wśród nowości pojawia się obowiązkowe wprowadzenie roku propedeutycznego dla kandydatów do kapłaństwa oraz duży nacisk na przygotowanie do ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym.

Dziś rozpoczynają się obrady polskich biskupów

Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach, praca Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz świętowanie niedzieli będą głównymi tematami rozpoczynającego się dziś zebrania Episkopatu. Dwudniowe obrady, które odbędą się w Warszawie będą okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Kard. Hummes: Mieszkańcy Amazonii widują księdza sporadycznie

„Opieka duszpasterska składa się ze sporadycznych wizyt, zamiast odpowiedniej codziennej troski” – mówił podczas poniedziałkowych obrad synodalnych kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu nt. Amazonii, ilustrując konsekwencje braku dostatecznej liczby księży w tym regionie.

Abp Ryś napisał List do Młodych i czeka na odpowiedzi

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś napisał 3-stronicowy List do Młodych pt. „Godzina dziesiąta”, w którym stara się udzielić odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być dziś wierzącym człowiekiem oraz co to znaczy będąc młodym, spotkać Jezusa Chrystusa. Młodzi mogą do niego pisać swoje odpowiedzi.

Nowy nuncjusz apostolski w Chile

Ojciec Święty mianował swego dotychczasowego przedstawiciela w Jordanii i Iraku, abp Alberto Ortega Martína nuncjuszem apostolskim w Chile.

Bp Adam Odzimek z Radomia przechodzi na emeryturę

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Adama Odzimka z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. Bp Odzimek osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe, w dniu 75. urodzin bp. Odzimka, nuncjusz apostolski w Polsce.

Synod Biskupów o Amazonii rozpoczął obrady

Nie wyrzucajcie z tej auli Ducha Świętego! – tymi słowami upomniał zgromadzonych na pierwszej sesji ojców synodalnych papież Franciszek, wygłaszając rozpoczynające obrady przemówienie. W Synodzie o Amazonii uczestniczy 185 ojców synodalnych.