Proces beatyfikacyjny ks. Hamela trafia do Rzymu

We francuskiej miejscowości Rouen zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Jacquesa Hamela - kapłana zabitego 26 lipca 2016 podczas ataku terrorystów na świątynię w Saint-Étienne-du-Rouvray. Teraz proces będzie kontynuować watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Sesji zamykającej etap diecezjalny procesu przewodniczył arcybiskup Rouen Dominique Lebrun. W trakcie tego rozpoczętego w kwietniu 2017 r. etapu, odbyło się 66 przesłuchań mających na celu dokładne zbadanie życiorysu ks. Hamela oraz okoliczności jego śmierci. Zeznawało 5 świadków lipcowego ataku na kościół, w trakcie którego francuski kapłan został zamordowany.

Tak szybkie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego było możliwe dzięki udzielonej przez papieża Franciszka dyspensie. Zwykle na początek procesu czeka się 5 lat od śmierci potencjalnego kandydata na ołtarze. Męczennikiem za wiarę nazwał ks. Hamela właśnie papież, wspominając niedługo po wydarzeniach z lipca 2016 postać tego francuskiego kapłana. „On jest męczennikiem, a męczennicy są błogosławieni” – powiedział 14 września 2016 Franciszek [podczas Mszy św. z udziałem kapłanów z Francji.

Podobne przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego nastąpiło w ostatnich latach tylko w przypadku św. Jana Pawła II oraz św. Matki Teresy z Kalkuty.

Ks. Jacques Hamel był emerytowanym francuskim kapłanem, wiele lat posługującym najpierw jako wikary, potem jako proboszcz w różnych miejscowościach. Z powodu wieku w 2015 r. został mianowany asystentem przy parafii, wspomagając z powodu braku kapłanów miejscowego proboszcza w Saint-Étienne-du-Rouvray. Gdy we wtorek 26 lipca rano odprawiał Mszę św. w tym kościele do świątyni, wtargnęło 2 młodych mężczyzn identyfikujących się z ISIS. Najpierw sterroryzowali wiernych, następnie podbiegli do kapłana wykrzykując „Zabijemy was, chrześcijanie”. Gdy ks. Hamel odpowiedział słowami egzorcyzmu, napastnicy rzucili go na kolana przed ołtarzem a następnie nożem podcięli mu gardło.

ad, Vatican News