Wiadomości: Watykan

Papież senior Benedykt XVI kończy dziś 92 lata

W Wielki Wtorek 16 kwietnia papież senior Benedykt XVI kończy 92 lata. Z tej okazji, oraz z powodu zbliżających się świąt Wielkiejnocy, odwiedził go w poniedziałek papież Franciszek.

Esej papieża seniora o skandalach w Kościele [PEŁNY TEKST]

Ukazało się oficjalne polskie tłumaczenie eseju papieża seniora Benedykta XVI, opublikowanego 11 kwietnia. Esej poświęcony jest kryzysowi w Kościele związanemu z grzechami wykorzystywania seksualnego.

Franciszek: Jezus zniszczył triumfalizm swoją męką

Triumfalizm próbuje przybliżyć cel za pomocą skrótów, fałszywych kompromisów. Dąży do wskoczenia na rydwan zwycięzcy. Triumfalizm żyje gestami i słowami, które nie przeszły jednak przez tygiel krzyża; karmi się konfrontacją z innymi, uznając ich zawsze za gorszych, błądzących, nieudaczników – mówił Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową na pl. św. Piotra. Papież nawiązał również do przypadającego od 1986 w tę niedzielę Światowego Dnia Młodzieży, wzywając młodych, aby nie wstydzili się Jezusa i aby szli za Jego wołaniem.

Franciszek do licealistów: uwolnijcie się od telefonu!

Uwolnijcie się od telefonu komórkowego, zerwijcie z tym nałogiem! – tymi słowami zwrócił się dziś do rzymskich licealistów papież Franciszek.

Papież na kolanach błaga o pokój w Sudanie Płd.

Nigdy nie zmęczy mnie powtarzanie, że pokój jest możliwy – mówił papież Franciszek do prezydenta Sudanu i trojga wiceprezydentów podczas dzisiejszych mediacji w Watykanie. Na zakończenie przemówienia Franciszek upadł przed nimi na kolana i całując ich stopy błagał, by zachowali między sobą pokój.

Papież senior Benedykt XVI zabiera głos w sprawie grzechów seksualnych Kościoła

Papież senior Benedykt XVI zabrał głos w sprawie kryzysu grzechów seksualnych w Kościele. Jego esej opublikowały w czwartek 11 kwietnia trzy katolickie redakcje w trzech językach.

Reuters: będą papieskie wytyczne nt. zgłaszania przypadków molestowania seksualnego

Watykan pracuje nad dokumentem papieskim, który ustanowiłby procedury dotyczące zgłaszania przypadków wykorzystywania seksualnego, w których podejrzanymi byli by biskupi a także w przypadku zaniedbania przez nich obowiązków dotyczących postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuścili by się podlegli im duchowni – twierdzi powołując się na swoje źródła watykanista agencji Reutersa, Philip Pullella

Do końca roku nowa konstytucja apostolska

Zakończone dziś spotkanie Rady Kardynałów przy papieżu Franciszku dotyczyło przede wszystkim przygotowywanej w Watykanie nowej Konstytucji Apostolskiej o roboczym tytule “Praedicate evangelium”. Będzie ona opublikowana jeszcze w tym roku – podał na briefingu szef biura prasowego Watykanu Alessandro Gisotti.

Franciszek o „odpuść nam nasze winy”

Wobec Boga wszyscy jesteśmy grzesznikami i mamy powód, by prosić Go o przebaczenie – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o Modlitwie Pańskiej papież rozważał prośbę: „Odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom” (Mt 6,12). Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało pomimo deszczu 14 tys. wiernych.

Papież aktualizuje konstytucję dotyczącą anglikańskich konwertytów

Papież Franciszek zaktualizował konstytucję apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Nowa wersja została ubogacona o doświadczenie minionych 10 lat, tak by prezentowane w niej normy jaśniej i wyraźniej wyznaczały zasady włączania byłych anglikanów do wspólnoty katolickiej.