Wiadomości: Watykan

Franciszek: dzielmy paschalną radość zwłaszcza z najbardziej potrzebującymi

Czerpmy pokój i pogodę ducha – dary Zmartwychwstałego – aby dzielić się nimi z tymi, którzy najbardziej potrzebują pocieszenia – mówił Franciszek w Wielkanocny Poniedziałek podczas południowej modlitwy Regina Coeli.

Franciszek: Bądźmy budowniczymi mostów, a nie murów

Bądźmy budowniczymi mostów, a nie murów – zaapelował papież Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et orbi”. Wygłosił je w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Wspomniał również ofiary porannego ataku na kościoły na Sri Lance.

Wiara paschalna zamiast wiary muzealnej

Szukajmy Jezusa we wszystkim i przede wszystkim. Z Nim zmartwychwstaniemy – zachęcił Franciszek podczas liturgii Wigilii Paschalnej 20 kwietnia w bazylice św. Piotra. W czasie Liturgii Sakramentów papież udzielił sakramentów chrztu, komunii św. i bierzmowania ośmiu dorosłym katechumenom.

55 tys. kwiatów na Wielkanoc w Watykanie

Już od rana w Wielką Sobotę na Placu św. Piotra w Watykanie trwają intensywne przygotowania do jutrzejszych obchodów Wielkanocy. Holenderscy dostawcy kwiatów przywieźli ok. 55 tys. tulipanów, żonkili, hiacyntów i innych gatunków.

Logo wizyty papieża w Macedonii nawiązuje do Matki Teresy

Logo jednodniowej wizyty papieża Franciszka w Macedonii Północnej nawiązuje do założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, św. Matki Teresy z Kalkuty (1910-1997). Zawiera trzy błękitne pasy, jakie ozdabiały jej sari, poinformowano w Watykanie. Papież odwiedzi Macedonię 7 maja.

Papież umył nogi więźniom w zakładzie Velletri

– Bycie sługą to reguła Ewangelii – powiedział papież Franciszek w więzieniu w podrzymskiej miejscowości Velletri, gdzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Tam także wobec więźniów dokonał obrzędu Mandatum, czyli umycia nóg.

Franciszek przypomniał kapłanom o ich obowiązkach duchowych i duszpasterskich

O konieczności dążenia do świętości i potrzebie modlitwy wstawienniczej za powierzony sobie lud przypomniał Ojciec Święty sprawując Mszę Krzyżma w bazylice watykańskiej z duchownymi diecezji rzymskiej a także innych diecezji świata przebywających dziś w Wiecznym Mieście.

Franciszek: „Ojcze nasz” uczy nas przeżywania Triduum

Modląc się w tych dniach „Ojcze nasz”, możemy prosić o jedną z tych łask: przeżywania naszych dni dla chwały Bożej, to znaczy z miłością, umiejętności powierzenia się Ojcu w próbach – mówił dziś Franciszek podczas katechezy na środowej audiencji generalnej.

Papież: Niech odbudowana Notre-Dame będzie dziełem ku chwale Boga

Pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej pielgrzymów języka francuskiego Ojciec Święty po raz kolejny wyraził współczucie tamtejszym katolikom w związku z pożarem paryskiej bazyliki Notre-Dame. Odniósł się również do planów odbudowy zniszczonej katedry.

Rzym: spotkanie studentów związanych z Opus Dei

Pod hasłem „Przemieniająca moc pracy” w Rzymie trwa spotkanie studentów związanych z Opus Dei UNIV 2019. Nieprzerwanie od 1968 r. przybywają oni do Wiecznego Miasta, by wraz z papieżem przeżyć Wielki Tydzień i Wielkanoc. W obecnym spotkaniu uczestniczy 2 tys. młodych reprezentujących 100 uniwersytetów z całego świata.