Wiadomości: Watykan

Papież aktualizuje konstytucję dotyczącą anglikańskich konwertytów

Papież Franciszek zaktualizował konstytucję apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Nowa wersja została ubogacona o doświadczenie minionych 10 lat, tak by prezentowane w niej normy jaśniej i wyraźniej wyznaczały zasady włączania byłych anglikanów do wspólnoty katolickiej.

Papież uczestniczy w obradach Rady Kardynałów

Ojciec Święty uczestniczy w obradach Rady Kardynałów, która pomaga mu w reformie Stolicy Apostolskiej. Potrwają one do środy i są poświęcone przygotowaniu konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium” (Głoście Ewangelię), która reguluje funkcjonowanie Kurii Rzymskiej.

Franciszek: Jezus nie przyszedł na świat, aby sądzić i potępiać, ale aby ocalić i dać ludziom nowe życie

Do uznania siebie za grzeszników i proszenia Boga o przebaczenie wezwał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił w południe z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Papież podsumował podróż do Maroka: byłem sługą nadziei

Dziękuję Panu, który pozwolił mi podjąć kolejny krok na drodze dialogu i spotkania z muzułmańskimi braćmi i siostrami, aby być – jak mówiło motto podróży – «sługą nadziei» w dzisiejszym świecie – powiedział Franciszek podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją pielgrzymkę do Maroka. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 12,5 tys. wiernych.

Adhortacja „Christus Vivit” [pełny tekst polski]

Publikujemy pełny tekst polskiego tłumaczenia Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Ojca Świętego Franciszka „Christus vivit” skierowanej „do młodych i całego Ludu Bożego”. Stanowi ona podsumowanie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego od 3 do 28 października 2018 r. na temat: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”.

Nowa adhortacja Franciszka już opublikowana

Chrystus Żyje i chce, abyś i ty żył! – tymi słowami zaczyna się najnowsza adhortacja papieża Franciszka zaadresowana do młodych ludzi całego świata. Podsumowuje ona Synod Biskupów o młodzieży, który odbył się w październiku 2018 r. w Watykanie.

Franciszek wyruszył do Maroka

Franciszek wyruszył w sobotę w podróż apostolską do Maroka. Tuż przed godz. 11 samolot Airbus 320 „Aldo Palazzeschi” włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy kraju Rabatu. Hasłem tej 28. zagranicznej wizyty papieża Begoglio są słowa: „Sługa nadziei”.

Powróćmy do spowiedzi i przywróćmy należne jej miejsce

„Powróćmy do spowiedzi, przywróćmy temu sakramentowi miejsce, na jakie zasługuje w życiu i w duszpasterstwie!” – zaapelował Ojciec Święty podczas nabożeństwa pojednania w Watykanie. W trakcie nabożeństwa Franciszek sam również przystąpił do spowiedzi.

Jutro Franciszek leci do Maroka

Dzisiaj rano Ojciec Święty udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore i zawierzył Maryi – Salus Populi Romani swoją podróż apostolską do Maroka. Wyrusza w nią już jutro rano.

Polskie dęby już posadzone w Watykanie

W Watykanie w sposób symboliczny upamiętniono dziś stulecie odnowienia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. W Ogrodach Watykańskich zasadzono dwa polskie dęby z okolic Wadowic.