Wiadomości: Watykan

Franciszek chce w przyszłym roku jechać do Iraku

Chciałbym w przyszłym roku jechać do Iraku – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z uczestnikami Zgromadzenia Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO), których przyjął w Watykanie.

Papież o dziękczynieniu za beatyfikaję br. Michała Giedroycia

Od przypomnienia uroczystości dziękczynienia za potwierdzenie kultu bł. Michała Giedroycia, która odbyła się 8 czerwca w Krakowie, rozpoczął swe rozważania przed południową modlitwą Regina Caeli papież Franciszek. Zwrócił uwagę, że uczestniczyli w tym wydarzeniu biskupi z Polski i Litwy. Wspomniał ponadto z niepokojem i bólem o wiadomościach, docierających z Sudanu oraz pozdrowił grupy pielgrzymów z Włoch i z całego świata, zachęcając zarazem wszystkich do otwierania się na działalność Ducha Świętego.

Franciszek: chrześcijanie są wezwani do budowania harmonii, siania dobra, apostolstwa nadziei

Do budowania harmonii, siania dobra, bycia apostołami nadziei zachęcił Ojciec Święty wiernych podczas Eucharystii sprawowanej na placu św. Piotra w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Podkreślił, że ludzie żyjący według Ducha wnoszą pokój tam, gdzie panuje niezgoda, zgodę tam, gdzie istnieje konflikt, zło odwzajemniają dobrem, na arogancję reagują łagodnością, na złośliwość dobrocią, na zgiełk milczeniem, na plotki modlitwą, na defetyzmem uśmiechem.

Papież zachęca w czerwcu do modlitwy za kapłanów

W miesiącu poświęconym Sercu Jezusowemu Ojciec Święty zachęca do szczególnej pamięci o kapłanach. Apeluje o to w intencji modlitewnej przygotowanej przez Papieską Światową Sieć Modlitwy. Tworzy ona wielką światową rodzinę modlitwy, zanoszonej za papieża i w jego intencjach w każdy pierwszy piątek miesiąca w 96 krajach świata.

Papież przyjął na audiencji abp. Sciclunę

Papież Franciszek przyjął na audiencji dziś przed południem abp Charlesa Sciclunę – informuje biuro prasowe Watykanu. Abp Scicluna, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary przyjedzie już w przyszłym tygodniu na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Papież wzywa do „minuty dla pokoju”

O „minutę dla pokoju” zaapelował Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej 5 czerwca na Placu św. Piotra w Watykanie. Zwracając się po włosku do zgromadzonych tam pielgrzymów przypomniał, że w najbliższą sobotę 8 bm. przypada piąta rocznica spotkania w Watykanie prezydentów Izraela i Palestyny z nim i patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

Franciszek podsumował pielgrzymkę do Rumunii

Różne spotkania ukazały wartość i potrzebę podążania razem zarówno w gronie chrześcijan, na płaszczyźnie wiary i miłości, jak i w życiu obywatelskim, na płaszczyźnie zaangażowania obywatelskiego – powiedział podczas audiencji generalnej Franciszek o swojej zakończonej w niedzielę 2 bm. wizycie w Rumunii. Właśnie podsumowanie tej 30. podróży zagranicznej było przedmiotem katechezy Ojca Świętego podczas środowej audiencji ogólnej.

Franciszek: Rozmowy z Benedyktem XVI czynią mnie silniejszym

Rozmowy z papieżem-seniorem czynią mnie silniejszym. Biorę jego rękę i pozwalam mu mówić– zwierzył się papież Franciszek dziennikarzom podczas lotu powrotnego z Rumunii do Rzymu.

Papież rozpoczął cykl katechez o Dziejach Apostolskich

Środowe audiencje generalne z udziałem papieża Franciszka będą miały od dziś nową myśl przewodnią: księgę Dziejów Apostolskich. W dzisiejszej katechezie papież mówił o konieczności cierpliwości, posłuszeństwa i modlitwy w wypełnianiu dzieła Bożego.

Franciszek pozdrowił młodzież, która spotka się na Lednicy

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Ojciec Święty zwrócił się ze szczególnym pozdrowieniem do młodzieży, która w najbliższą sobotę, 1 czerwca przybędzie na Spotkanie Młodych Lednica.