Wiadomości: Watykan

Papieskie kondolencje po katastrofie samolotu w Etiopii

Papież Franciszek przekazał specjalne kondolencje dla wszystkich dotkniętych katastrofą samolotu Ethiopian Airlines, w której 10 marca zginęło 157 osób. „Poleca ich dusze łasce Boga Wszechmogącego” – czytamy w informacji prasowej. Na pokładzie maszyny było 2 obywateli Polski.

Franciszek rozpoczął rekolekcje

Wieczorną nauką głoszoną przez włoskiego benedyktyna o. Bernardo Francesco Maria Gianni rozpoczęły się 10 marca 5-dniowe rekolekcje, w których bierze udział papież Franciszek i kuria rzymska. Wielkopostne odosobnienie odbywa się, podobnie jak rok temu, w Domu Boskiego Mistrza w miasteczku Ariccia koło Rzymu.

Franciszek: niech Wielki Post pomoże nam się oczyścić i otworzyć na Boga

Do wykorzystania Wielkiego Postu do oczyszczenia się, oraz doświadczenia obecności Boga w naszym życiu zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 4, 1-13) opisującego kuszenie Pana Jezusa na pustyni i wskazał, że w obliczu pokus szatana do walki z nimi potrzebne są życie wewnętrzne, wiara w Boga oraz pewność Jego miłości. Zaapelował, byśmy zawsze odrzucali zło a przyjmowali dobro.

Papież przyjął dziś Europejską Unię Kolarską

Papież Franciszek przyjął w sobotę na audiencji uczestników dorocznego kongresu Europejskiej Unii Kolarskiej. Podkreślił, że sport może bardzo pomóc we wzrastaniu człowieka, ponieważ pobudza do dania z siebie tego, co najlepsze w perspektywie osiągnięcia zamierzonego celu.

Orędzie papieża na Światowy Dzień Modlitw o Powołania

„Odwaga podjęcia ryzyka ze względu na obietnicę Boga” – to tytuł papieskiego orędzia na Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który będzie obchodzony w Kościele 12 maja. Tekst orędzia został opublikowany 9 marca.

Franciszek do księży rzymskich: “Nie zniechęcajcie się! Bóg oczyszcza Kościół – swą Oblubienicę”

Czuję się w obowiązku podzielić z wami ból i winę nie do zniesienia, wywołujące na całym ciele Kościoła skandale, których pełne są gazety całego świata – wyznał ze smutkiem Franciszkiem podczas tradycyjnego spotkania z księżmi diecezji rzymskiej na początku Wielkiego Postu. Zarazem jednak wezwał ich, aby się nie zniechęcali, gdyż „Pan oczyszcza swą Oblubienicę” i „wybawia nas od zakłamania”. Spotkanie odbyło się 7 marca w bazylice św. Jana na Lateranie, będącej katedrą papieża jako biskupa Rzymu.

Franciszek o „Przyjdź Królestwo Twoje”

Gdy mówimy w Ojcze nasz „przyjdź Królestwo Twoje” to jakbyśmy mówili „Potrzebujemy Cię, Jezu” – mówił papież Franciszek w kolejnych rozważaniach Modlitwy Pańskiej podczas środowej audiencji generalnej 6 marca.

Tajne archiwa z czasów Piusa XII będą otwarte – zdecydował Franciszek

Papież Franciszek ogłosił w poniedziałek, że podjął decyzję o otwarciu tajnych archiwów Watykanu dotyczących pontyfikatu papieża Piusa XII – donosi agencja Reuters oraz watykańskie media.

Biskupi z Europy będą obradować o młodzieży

Już 7 marca przyjadą do Rzymu biskupi i delegaci biskupów z Europy, zajmujący się duszpasterstwem młodzieży i studentów. Trzydniowe spotkanie zorganizowała Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE), Polskę będą reprezentować m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Okolicznościowe błogosławieństwa papieża można już zamówić online

Okolicznościowe błogosławieństwa papieskie, wypisywane na ozdobnym pergaminie, można już zamawiać za pośrednictwem internetu. Urząd Dobroczynności Apostolskiej uruchomił nową stronę internetową, która działa także w języku polskim.