Wiadomości: Watykan

Rodzice chorych dzieci nie potrzebują aborcji ale pomocy

Rodzice dziecka, u którego w czasie ciąży zdiagnozowano chorobę, nie myślą o aborcji. To lęk przed cierpieniem i poczucie samotności zasiewa w nich wątpliwości. Dlatego trzeba im udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy, aby pomimo niewątpliwych trudności mogli przyjąć swe dzieci – powiedział papież Franciszek na rozpoczęcie konferencji „Tak dla życia! Zatroszczyć się o cenny dar życia w rodzinie”.

Papież powołał 4 kobiety do pracy przy Synodzie Biskupów

Po raz pierwszy w historii 4 kobiety zostały zatrudnione jako konsultorzy do pracy w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów – instytucji przygotowującej obrady synodalne. Decyzją Franciszka są to trzy siostry zakonne i jedna kobieta świecka.

Papież spotkał się z Caritas Internationalis

Pokora słuchania, charyzmat wspólnoty i odwaga wyrzeczenia  – o tym mówił Franciszek w czasie Mszy św. którą odprawił 23 maja w Watykanie dla uczestników  XXI zgromadzenia ogólnego Caritas Internationalis.

Watykańska dykasteria w sprawie Vincenta Lamberta

Pożywienie i woda stanowią zasadniczą formę opieki konieczną do życia. Zaprzestanie dostarczania ich pacjentowi oznacza porzucenie chorego – przypominają dwie watykańskie instytucje odnosząc się dramatu niepełnosprawnego obywatela Francji Vincenta Lamberta, którego dalszy los stoi wciąż pod wielkim znakiem zapytania.

„Watykan stale monitoruje sytuację w Kościele w Polsce”

Serwis „Vatican Insider” zamieścił obszerny artykuł na temat bieżącej sytuacji w Kościele w Polsce po ukazaniu się filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Relacjonując znane nam wydarzenia autor podkreślił na koniec, że „w Watykanie sytuacja w Polsce jest na bieżąco monitorowana”.

Franciszek spotkał się z Denisem Mukwegą – laureatem pokojowego Nobla

Papież Franciszek spotkał się Denisem Mukwegą, który jest ubiegłorocznym laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymał ją za działania mające na celu ukrócenia barbarzyńskiego procederu stosowania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny. Ten 64-letni lekarz pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, jest ginekologiem-położnikiem i protestanckim pastorem. Popularnie nazywany jest „lekarzem który naprawia kobiety”.

Franciszek: w każdej sytuacji módl się do Ojca

W każdej sytuacji i w każdej chwili dziejów chrześcijanin może i powinien modlić się do Boga Ojca – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, kończąc cykl katechez o Modlitwie Pańskiej. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś 20 tys. wiernych.

Watykan opublikował raport Urzędu Informacji Finansowej

W Watykanie opublikowano doroczny raport Urzędu Informacji Finansowej. Potwierdza on usprawnienie procedur informowania o nieprawidłowościach. Podaje też, że odnotowano znaczący spadek liczby przypadków, które mogą budzić podejrzenia.

Rzecznik Watykanu odniósł się do sytuacji po filmie Sekielskich

„Mogę potwierdzić, że nuncjusz w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio wyraził bliskość i solidarność Ojca Świętego i swoją z ofiarami nadużyć” – powiedział PAP szef biura prasowego Watykanu poproszony o komentarz po filmie „Tylko nie mów nikomu”.

Następne Światowe Spotkanie Rodzin pod hasłem miłości rodzinnej

„Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości” – to ogłoszone dziś hasło najbliższego X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 23-27 czerwca 2021 roku. Hasło ogłosiła watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia.