Wiadomości: Świat

Asyż: papież przybył na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój

Franciszek przybył na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu. W spotkaniu uczestniczy ok. 500 przywódców religijnych i polityków z całego świata, a także 25 uchodźców.

Belgia: oburzenie i protesty po eutanazji niepełnoletniego

Pierwszy przypadek „aktywnej pomocy w samobójczej śmierci” nieletniego w Belgii, wywołał oburzenie i protesty przedstawicieli Kościoła oraz obrońców praw pacjenta.

Kazachstan: ks. Władysław Bukowiński ogłoszony błogosławionym

Apostoł Kazachstanu i więzień sowieckich łagrów został ogłoszony błogosławionym. Była to pierwsza w historii beatyfikacja w Kazachstanie.

Jedyna żyjąca krewna wspomina Matkę Teresę

„Była spontaniczna i naturalna, nawet mimo zmęczenia codzienną ciężką pracą” – w rozmowie z Radiem Watykańskim przypomina 70-letnia obecnie Agi Bojaxhiu.

Pakistan: rekordowa liczba wyświęconych księży w Lahurze

W katedrze Najświętszego Serca w Lahaurze wyświęcono 26 sierpnia pięciu nowych księży.  Obecna liczba neoprezbiterów w tej archidiecezji jest najwyższa od 1994 r.

Nursja: poważnie uszkodzona bazylika św. Benedykta

Poczynając od pierwszego tragicznego trzęsienia ziemi w minioną środę 24 sierpnia o godz. 3:36 we Włoszech odnotowano ponad 2200 wstrząsów wtórnych. Niektóre były bardzo silne. Spowodowały poważne straty m.in. w rodzinnej miejscowości św. Benedykta. …

USA: obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

W sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville w amerykańskim stanie Indiana odbyły się uroczystości polonijne upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski. W obchody włączyła się Polonia nie tylko z Chicago, ale również ze stanów Illinois, …

Argentyna: beatyfikacja apostołki rekolekcji ignacjańskich

W Santiago del Estero na północy Argentyny 27 sierpnia została wyniesiona do chwały ołtarzy XVIII-wieczna organizatorka rekolekcji ignacjańskich, Maria Antonia de Paz y Figueroa.

Zabito dwie zakonnice w USA i seminarzystę w Nigerii

Dwie siostry zakonne w Stanach Zjednoczonych i jeden seminarzysta w Nigerii zostali zabici 25 sierpnia. Tym samym tegoroczny bilans zamordowanych duchownych, osób konsekrowanych i innych pracowników duszpasterskich na świecie wzrósł do 18. W domu …

Syria: za wojnę najbardziej płacą niewinni ludzie

Oblężone Aleppo stało się ogromnym więzieniem, w którym najwyższą cenę za toczącą się wojnę płaci niewinna ludność cywilna. Wskazuje na to pracujący w tym syryjskim mieście franciszkanin o. Firas Lutfi. Przypomina on, że w …