Wiadomości: Świat

Język polski jednym z głównych w Fatimie

Polski od 2017 r. stał się jednym z sześciu języków obcych w punkcie informacyjnym w Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie. Było to możliwe dzięki pomocy wolontariuszy. Polacy byli trzecią najliczniej przybywającą do tego sanktuarium narodowością.

Kościół anglikański wprowadza terminale płatnicze

Anglikański Kościół Anglii wprowadza terminale płatnicze w swych parafiach. Wierni mogą już składać ofiarę za pomocą kart płatniczych w ponad 16 tys. świątyń tego wyznania.

21 czerwca papież odwiedzi Światową Radę Kościołów

Znane są kolejne szczegóły związane z planowaną wizytą papieża Franciszka w Genewie 21 czerwca. W ramach tej wizyty z okazji 70-lecia Światowej Rady Kościołów tego dnia o godz. 17.30 Franciszek odprawi Mszę św. w hali wystawienniczej w Centrum Kongresowym „Palexpo” w Genewie. Informację mediów szwajcarskich potwierdziła diecezja Lozanna-Genewa-Fryburg.

Młodzi do papieża: „Jesteśmy pokoleniem, które nie potrafi marzyć”

Jesteśmy pokoleniem, które przytłoczone codziennymi wyzwaniami, nie potrafi już marzyć. Przeróżne presje społeczno-ekonomiczne wysysają z nas poczucie nadziei – taką diagnozę kondycji współczesnej młodzieży przedstawili w specjalnym dokumencie delegaci młodzieżowego pre-synodu w Rzymie. Przekazali ją w Niedzielę Palmową Franciszkowi.

Bliski Wschód: pomóżcie nam tu zostać, nie uciekać

Pomóżcie nam tu zostać, nie uciekać – tymi słowami zwrócił się do chrześcijańskich organizacji charytatywnych Tawardos II, głowa Prawosławnego Kościoła Koptyjskiego. Prośbę przedstawił za pośrednictwem szefa brytyjskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, z którym spotkał się 22 marca.

Indie wciąż zamknięte dla Franciszka

Pomimo starań Stolicy Apostolskiej i episkopatu Indii ewentualna wizyta papieska w tym kraju stoi pod wielkim znakiem zapytania. Kolejne rozmowy z władzami tego kraju nie przynoszą rezultatu.

Francja – kraj, w którym nie ma miejsca dla słabych?

Zabijanie w imię współczucia to nie przejaw prawdziwej troski o drugiego człowieka – piszą francuscy biskupi, wyrażając swój stanowczy sprzeciw wobec eutanazji. Obradujący w tym tygodniu w Lourdes episkopat Francji postanowił odnieść się do planów rewizji prawa o końcu życia, które zostało uchwalone zaledwie przed dwoma laty.

Polski misjonarz utonął w Oceanie Indyjskim

Pracujący na wyspie Ukara w Tanzanii polski misjonarz 35-letni ks. Adam Bartkowicz zmarł tragicznie w wyniku utonięcia – podaje Polskie Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, do którego należał duchowny. Nadal nie znane są dokładne okoliczności jego śmierci, choć wiadomo, że do zdarzenia doszło 20 marca.

Dziś uroczystości pogrzebowe kard. Karla Lehmanna

W niemieckiej Moguncji rozpoczynają się dziś uroczystości pogrzebowe wieloletniego biskupa tej diecezji, kard. Karla Lehmanna. W kazaniu podczas Mszy św. pogrzebowej w tamtejszej katedrze obecny biskup Moguncji, Peter Kohlgraf, nawiąże do „duchowego testamentu”, pozostawionego przez Zmarłego.

Franciszek przyjedzie na spotkanie rodzin w Dublinie

Podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek potwierdził, że przyjedzie na Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się 25 i 26 sierpnia w Dublinie.