Wiadomości: Świat

Watykan opublikował dokument roboczy dot. Amazonii

Propozycje nowych i odważnych dróg Kościoła w Amazonii znalazły się w dokumencie przygotowawczym do zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego temu regionowi, zwanemu zielonymi płucami świata. Został on opublikowany w poniedziałek w Watykanie.

W Brazylii rozwija się ruch modlących się matek

Ponad 70 tys. brazylijskich kobiet należy już aktywnie do ruchu modlących się matek. Należą do niego kobiety z różnych warstw społecznych a powstał w 2011 r. jako reakcja na coraz większe problemy wychowawcze, z którymi zmagają się kobiety w Brazylii.

Pierwsza po pożarze Msza św. w katedrze Notre-Dame

Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia – mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit w homilii podczas pierwszej Mszy św., jaką odprawił w katedrze Notre-Dame, dokładnie w dwa miesiące od jej pożaru z 15 kwietnia.

Jadwiga Carboni nową błogosławioną Kościoła

Nowa błogosławiona pokazuje współczesnym kobietom, że prawdziwą świętość można wykuć w codziennym, nawet bardzo skromnym życiu. Wystarczy jednie zaufać Bogu. Kard. Angelo Becciu przypomniał o tym w czasie beatyfikacji świeckiej mistyczki i stygmatyczki Jadwigi Carboni. Liturgia beatyfikacyjna odbyła się w jej rodzinnym miasteczku Pozzomaggiore na Sardynii.

Kim jest abp Scicluna, który szkoli dziś polskich biskupów?

Uczestniczący dziś w zebraniu plenarnym konferencji episkopatu w Wałbrzychu abp Charles Scicluna jest od kilkunastu lat emblematyczną postacią w walce z przypadkami wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim. Od kilkunastu lat pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, w której zajmuje się rozliczaniem tego rodzaju przestępstw.

Kard. Sako: wizyta Franciszka w Iraku będzie nadzwyczajnym wsparciem

Na wieść o tym, że papież Franciszek chciałby w przyszłym roku przyjechać do Iraku wszyscy się tu ucieszyliśmy, zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie! – mówi w rozmowie z Vatican News kard. Louis Raphaël Sako, chaldejski patriarcha Babilonu. Jego zdaniem ta wizyta byłaby nadzwyczajnym wsparciem i „otworzyłabym drzwi do nowej mentalności pokoju”.

Sagrada Familia po 137 latach ma oficjalne pozwolenie na budowę

Po 137 latach oficjalnie wydano pozwolenie na budowę światowej sławy katedry Sagrada Familia w Barcelonie. Władze miasta wyraziły zgodę na ukończenie świątyni, co ma kosztować 4,6 mln euro – ogłosiła w weekend na Twitterze główna urbanistka miasta, Janet Sanz. Zezwolenie jest ważne przez siedem lat i do tego czasu budynek ma zostać ukończony.

Paryż: katedra Notre Dame powraca do życia, za tydzień pierwsza Msza

Katedra Notre Dame powraca do życia. Za tydzień po raz pierwszy zostanie w niej odprawiona Eucharystia. Natomiast na dziedzińcu przed świątynią stanie czczona w katedrze figura Matki Bożej. Chodzi o to, by ludzie znów mogli się tu modlić – mówi rektor katedry.

Papież przyjmie Władimira Putina 4 lipca

Mogę potwierdzić, że 4 lipca Ojciec Święty przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Rosji Władimira Putina – powiedział szef biura prasowego Watykanu Alessandro Gisotti.

Dramatyczna historia 17-letniej Holenderki. Reaguje papież

Wcześniej Papieska Akademia Życia, teraz sam Papież Franciszek napisał komentarz dotyczący eutanazji. Trudno nie odnieść go do śmierci 2 czerwca 17-letniej Holenderki Noi Pothoven, która odebrała sobie życie za zgodą rodziców głodząc się na śmierć.