Wiadomości: Świat

W Wielki Czwartek papież obmyje stopy więźniom

W Wielki Czwartek, 18 kwietnia 2019 r., o godz. 16.30 Ojciec Święty Franciszek odwiedzi Zakład Karny w Velletri pod Rzymem i odprawi tam Mszę św. Wieczerzy Pańskiej – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Wspólna Droga Krzyżowa chrześcijan i muzułmanów. W Hamburgu

Chrześcijanie i muzułmanie w Hamburgu już po raz kolejny będą uczestniczyć w Wielki Piątek we wspólnej Drodze Krzyżowej. Jak poinformowała luterańska parafia św. Jerzego, międzyreligijna i ekumeniczna medytacja Drogi Krzyżowej odbędzie się o godz. 15.00 przy średniowiecznej grupie Ukrzyżowania znajdującej się przed kościołem w sąsiedztwie Dworca Głównego.

Papieska mediacja w sprawie pokoju w Sudanie Południowym

Prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir i przywódca opozycji, były wiceprezydent Riek Machar spotkają się 9 kwietnia w Watykanie na zaproszenie papieża Franciszka, aby wesprzeć realizację porozumienia pokojowego z sierpnia ub.r. Chodzi ostateczne zakończenie wojny domowej w tym najmłodszym państwie świata, powstałym w 2011 r. i umocnienie pokoju w tym regionie Afryki.

Konferencja Franciszka w samolocie z Maroka

Powrót samolotem z papieskiej podróży apostolskiej tradycyjnie już zamienił się w konferencję prasową Franciszka z towarzyszącymi mu dziennikarzami. Rozmawiali o walce z z wyzyskiem seksualnym, jakiego dopuszczają się niektórzy duchowni, problemie wolności religijnej i relacji chrześcijaństwa z judaizmem.

Papież do Marokańczyków: Rozwijajcie kulturę miłosierdzia

Zachęcam was do dalszego rozwijania kultury miłosierdzia, w której nikt nie patrzy na drugiego z obojętnością lub nie odwraca wzroku, gdy widzi jego cierpienie – mówił do marokańskich katolików papież Franciszek podczas Mszy św. na stadionie w Rabacie.

Wezwani do dialogu zbawienia i przyjaźni

Jesteśmy wezwani do dialogu zbawienia i przyjaźni – powiedział papież podczas spotkania z kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz Ekumeniczną Radą Kościołów w katedrze w Rabacie.

Świadectwo migranta na spotkaniu z papieżem: Kościół mnie przyjął i troszczy się o mnie

Kościół przyjął mnie i troszczy się o mnie jak matka w pokoju i z miłością – powiedział Abena Banyoma Jackson z Kamerunu w imieniu migrantów i uchodźców, z którymi spotkał się 30 marca Franciszek. Podkreślił przy tym, że również Maroko obdarzyło go, jak ojciec, wartością człowieka wolnego.

Papież i król Maroka wspólnie w sprawie Jerozolimy

Podczas wizyty w pałacu królewskim Ojciec Święty i król Mahomed VI podpisali wspólny apel o poszanowanie Jerozolimy jako miasta świętego trzech religii monoteistycznych i miasta spotkania.

Franciszek wezwał władze Maroka do krzewienia dialogu i troski o migrantów

O krzewienie dialogu między wyznawcami różnych religii, zapewnienie wolności sumienia i wolności religijnej oraz otoczenia troską migrantów zaapelował Ojciec Święty spotykając się z władcą Maroka, Mohammedem VI, rodziną królewską, przedstawicielami władz oraz korpusu dyplomatycznego w stolicy Maroka – Rabacie.

Samolot z Franciszkiem wylądował w Maroku

ranciszek przybył do Maroka. O godz. 13.50 Airbus 320 „Aldo Palazzeschi” włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował na międzynarodowym lotnisku Rabat-Salé. Podczas dwudniowego pobytu papież odwiedzi między innymi islamską szkołę dla kaznodziejów, spotka się z migrantami i odprawi publiczną Mszę św. na stadionie. Hasłem tej 28. zagranicznej podróży papieża Bergoglio są słowa: „Sługa nadziei”.