Wiadomości: Świat

Franciszek napisał list do biskupów USA nt. nadużyć seksualnych

Wiarygodność rodzi się z zaufania, ta zaś ze szczerego i codziennego, pokornego i bezinteresownego służenia wszystkim, ale szczególnie tym umiłowanym przez Pana. Przypomniał o tym Franciszek w obszernym liście do biskupów amerykańskich, zgromadzonych na rekolekcjach, które w dniach 2-8 stycznia odbywają się w seminarium duchownym w Mundelein w archidiecezji Chicago.

Główną przyczyną śmierci na świecie w 2018 r. była aborcja

Blisko 42 mln dzieci zostało zabitych w 2018 r. wskutek aborcji – alarmuje portal zajmujący się kompliacją badań statystycznych worldometers.info Tym samym aborcja była w ubiegłym roku główną przyczyną śmierci na całym świecie.

Ilu jest Polskich misjonarzy na świecie?

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2018r., na misjach w krajach misyjnych posługuje 2004 polskich misjonarzy i misjonarek. Posługują oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach. Oprócz tego 400 kapłanów oraz 357 sióstr z Polski pracuje na terenach byłego Związku Sowieckiego.

ŚDM Panama 2019: 3,5 tys. pielgrzymów z Polski

3500 pielgrzymów, w tym 12 biskupów – na nieco ponad dwa tygodnie przed Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie Krajowe Biuro Organizacyjne przedstawiło statystyki dotyczące polskich uczestników.

Emiraty czekają na Franciszka

Wizytę papieża w Abu Zabi w dniach 3-5 lutego br. można porównać do podróży św. Franciszka z Asyżu do Damietty w Egipcie przed 800 laty, w 1219 roku. Doszło do niej w tym samym miesiącu – zauważa bp Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii Południowej. Opisuje atmosferę oczekiwania wśród chrześcijan w Arabii.

Papamobile na wizytę Franciszka już w Panamie

Papieski pojazd panoramiczny – papamobile – jest już w Panamie. Franciszek odwiedzi ten środkowoamerykański kraj w dniach 23-27 stycznia z okazji Światowych Dni Młodzieży.

W 2018 r. zamordowano 40 katolickich misjonarzy

W 2018 roku zamordowano na świecie 40 katolickich misjonarzy i pracowników Kościoła. To prawie dwa razy więcej ofiar niż w zeszłym roku – wynika z raportu opublikowanego przez watykańską agencję “Fides”.

Papież potępił zamach w Egipcie

Papież Franciszek potępił zamach bombowy na autobus turystyczny w Gizie w Egipcie, nazywając go „bezsensownym i brutalnym czynem”. W telegramie do prezydenta Abdela Fattaha al-Sisi Ojciec Święty zapewnił o swoich modlitwach za ofiary i ich rodziny. Wyraził nadzieję, że „wszyscy zaangażują się w przezwyciężanie przemocy poprzez solidarność i pokój”.

W Madrycie rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych

Ulice Madrytu wypełniła w piątek od rana młodzież, która przyjechała na spotkanie zorganizowane przez braci z Taizé. Poszczególne grupy trafiają do parafii, a stąd do rodzin. Pomimo zmęczenia podróżą panuje radość i optymizm. Wielu mieszkańców Madrytu wspomina Światowe Dni Młodzieży.

Dziś rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych

W Madrycie w Hiszpanii rozpoczyna się dziś 41. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane co roku przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Oprócz Hiszpanów drugą największą grupę pielgrzymów stanowią Polacy.