Wiadomości: Świat

Franciszek w rzymskiej parafii: wystrzegajcie się obmowy

Papież Franciszek odwiedził w niedzielę po południu rzymską parafię św. Kryspina z Viterbo. W homilii podczas Mszy św. radził, aby modlić się za tych, których mamy ochotę obmówić.

Bliżej beatyfikacji ks. Hamela – zamordowanego przez islamistów

Kończy się pierwsza faza procesu beatyfikacyjnego zamordowanego w 2016 roku ks. Jacquesa Hamela. Według informacji francuskiego dziennika „La Croix” etap diecezjalny zostanie zamknięty w archidiecezji Rouen 9 marca.

Papież wzywa do całkowitego zniesienia kary śmierci

Franciszek wezwał rządy i wszystkich odpowiedzialnych do poczynienia koniecznych kroków w celu całkowitego wyeliminowania kary śmierci. Papież apelował o to w wideoprzesłaniu do uczestników VII światowego kongresu poświęconego temu tematowi.

USA: „Tradsi” są bardziej religijni niż „zwykli” katolicy

Amerykańscy uczestnicy Mszy łacińskich w tzw. nadzwyczajnym rycie są religijniejsi i wierniejsi nauczaniu Kościoła niż ci chodzący na Mszę w rycie zwykłym. To wnioski z badania przeprowadzonego przez jedną z uczelni katolickich w USA.

Australijski kardynał Pell uznany winnym molestowania małoletnich

Sąd w Melbourne w Australii uznał kard. George’a Pell’a winnym seksualnego wykorzystywania małoletnich, którego miał się dopuścić w latach dziewięćdziesiątych. Purpurat zarzecza stawianym mu oskarżeniom, a jego adwokat zapowiada złożenie apelacji.

Papież zwołuje synod biskupów dla Amazonii

Sekretariat generalny Synodu Biskupów informuje, że w dniach 6-27 października bieżącego roku Ojciec Święty zwołuje specjalny synod biskupów dla regionu Amazonii. Temat zgromadzenia będzie brzmieć „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej”.

W Zwiastowanie Pańskie Franciszek odwiedzi Loreto

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca papież Franciszek odwiedzi Loreto. Na jego wizytę od dawna czekają mieszkańcy miejscowości i całego regionu Marche.

Katedra w Utrechcie wystawiona na sprzedaż, diecezjanie protestują

Rada parafii katedralnej w Utrechcie w Holandii wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie jest zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.

Dwie podrzymskie diecezje – jeden biskup

Papież Franciszek połączył personalnie dwie diecezje w sąsiedztwie Rzymu. Jak poinformowano w Watykanie 19 lutego, biskup Tivoli, 57-letni Mauro Parmeggiani, będzie jednocześnie biskupem Palestriny.

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.