Wiadomości: Świat

Franciszek w Macedonii o głodzie współczesnego świata

Zainspirowany Jezusowym „Pragnę”, które mocno eksponowała w swej duchowości Matka Teresa z Kalkuty papież Franciszek homilię w czasie Mszy św. w Skopje poświęcił tematowi głodu współczesnego świata. Wymienił m.in. głody świetności i wielkości, głód relacji, spotkania, głód szybkiego rezultatu.

Jean Vanier przed śmiercią: „Czuję głęboki pokój i zaufanie”

W swoim ostatnim orędziu, podyktowanym kilka dni temu, Jan Vanier wyznał: „Czuję głęboki pokój i zaufanie, nie wiem, jaka będzie moja przyszłość, ale Bóg jest dobry i cokolwiek się stanie, będzie dobre. Jestem szczęśliwy i dziękuję za wszystko. Z głębi serca, przekazuję wyrazy miłości dla każdego z was”.

Modlitwa Franciszka w Domu Matki Teresy

Z tego miejsca prosimy ciebie: wstawiaj się u Jezusa, abyśmy i my otrzymali łaskę czujności i wrażliwości na krzyk ubogich, ludzi pozbawionych swoich praw, chorych, usuniętych na margines, ostatnich – modlił się papież Franciszek przebywając w rodzinnym domu Matki Teresy z Kalkuty w Skopje w Macedonii Północnej.

Po raz pierwszy w dziejach Następca Piotra odwiedza Macedonię

Podczas spotkania powitalnego z przedstawicielami władz i korpusem dyplomatycznym w Skopje papież Franciszek podkreślił, że po raz pierwszy w dziejach Następca Piotra odwiedza ten kraj czyli Macedonię. W przemówieniu zachęcił do rozwoju pokojowego współistnienia różnych grup religijnych i etnicznych żyjących w tym kraju.

Nie żyje Jean Vanier – założyciel Wiara i Światło

Dziś w nocy zmarł w Paryżu Jean Vanier, twórca wspólnot l’ Arche i Wiara i Światło, znany filozof, pisarz, przyjaciel osób niepełnosprawnych, jeden z najbardziej znanych współczesnych świadków Chrystusa.

Papież opuścił Bułgarię, przybył do Macedonii

Dokładnie o 8:10 samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku w Skopje – stolicy Macedonii Północnej, rodzinnym mieście św. Matki Teresy z Kalkuty. Zaraz po zejściu ze schodków samolotu poczęstował się chlebem i solą, którymi witały go Macedonki w strojach regionalnych.

Bułgaria: międzyreligijna modlitwa o pokój. W deszczu

Każdy z nas na wzór św. Franciszka z Asyżu jest powołany, aby stać się budowniczym pokoju – powiedział Ojciec Święty podczas modlitwy w tej intencji, w obecności przedstawicieli różnych wyznań religijnych Bułgarii na placu Niepodległości w Sofii.

Ciepłe spotkanie papieża z bułgarskimi katolikami

Ciepłą i rodzinną atmosferę miało popołudniowe spotkanie, jakie z mieszkającymi w Bułgarii katolikami odbył papież Franciszek w kościele św. Michała Archanioła w Rakowskim. Przedstawiciele różnych wspólnot opowiadali o osobistych doświadczeniach wiary, papież zaś oprócz przygotowanego wcześniej przemówienia dużo dopowiadał spontanicznie, nawiązując dobrą relację ze słuchaczami.

Papież do dzieci pierwszokomunijnych: Bóg was potrzebuje

„Pan was potrzebuje, aby mógł dokonać cudu dotarcia ze swą radością do wielu waszych przyjaciół i krewnych” – powiedział Franciszek do dzieci przyjmujących pierwszą Komunię św. w Rakowskim – głównym ośrodku bułgarskich katolików. Pod koniec homilii poprosił o tłumacza i przeprowadził spontaniczny dialog z dziećmi.

Papież do bułgarskich katolików: nie bójcie się świętości

„Nie bójcie się być świętymi, których potrzebuje ta ziemia, świętości, która nie odbierze wam sił, życia ani radości. Wręcz przeciwnie, ponieważ wy i dzieci tej ziemi staniecie się tym, o czym marzył Ojciec, kiedy was stworzył” – powiedział Franciszek podczas niedzielnej Mszy św. sprawowanej na placu Kniazia Aleksandra w Sofii.