Wiadomości: Świat

Trzęsienie ziemi zniszczyło katedrę i bazylikę św. Benedykta w Nursji. Zamknięta rzymska bazylika św. Pawła za Murami

Kolejne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech o sile 6,6 stopni w skali Richtera ♦ W Nursji zawaliła się katedra i bazylika św. Benedykta ♦ Siostry benedyktynki ewakuowane z klasztoru ♦ W papieskiej bazylice św. Pawła za Murami pojawiły się szczeliny i spadły gzymsy ♦

Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku. Panama przygotowuje się do obchodów

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela oświadczył, że jego kraj serdecznie przyjmie młodzież z całego świata ♦ „To wielkie błogosławieństwo papieskie!” – stwierdził prezydent ♦ Światowe Dni Młodzieży zimą ze względu na porę deszczową w Panamie

Rok Miłosierdzia w Kolumbii. Ponad 400 księży spowiadało w więzieniach i centrach handlowych

To „święto przebaczenia” a spowiednicy byli znakiem Bożego Miłosierdzia – uważa rzecznik Episkopatu Kolumbii ♦ Akcja pod nazwą “Confesaton” to inicjatywa tamtejszej Konferencji Episkopatu ♦

Kard. Ouellet: „Amoris Laetitia” nie upoważnia do dopuszczania do komunii rozwiedzionych w nowych związkach

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów w telewizyjnej debacie odniósł się do VIII rozdziału „Amoris Laetitia” ♦ „Kiedy ważność małżeństwa nie podlega wątpliwościom, a ktoś zawarł drugi związek, to jego życie jest sprzeczne z tajemnicą sakramentalną małżeństwa” ♦ „Tu jest granica, której nie da się przekroczyć. Amoris Laetitia jej nie przekroczyła”

13% ludzi na świecie żyje w skrajnej biedzie. Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Co roku na świecie rośnie ubóstwo ♦ Obserwator ONZ: „Największymi ofiarami ubóstwa są dzieci” ♦ Codziennie umiera 16 tys. dzieci, głównie z powodu niedożywienia

Apel Caritas Internationalis o zaprzestanie walk w Aleppo

O natychmiastowe i bezwzględne zaprzestanie działań wojennych w Aleppo zaapelowała Caritas Internationalis. Jej sekretarz generalny Michel Roy wystosował oficjalną notę informującą o tragedii mieszkańców tego syryjskiego miasta. Podkreślił, że „ponad 275 tys. ludzi codziennie zmierza się z bombardowaniami we wschodniej części miasta, a 100 tys. dzieci jest uwięzionych w strefie będącej pod kontrolą rebeliantów”.

Ks. Simoni: moja nominacja kardynalska hołdem dla Albańczyków

„To było wielkie zaskoczenie. Nigdy o czymś takim nie myślałem” – powiedział 88-letni albański ksiądz Ernest Simoni. To jeden z siedemnastu przyszłych kardynałów, których mianowanie zapowiedział wczoraj Ojciec Święty.

Abp Gądecki wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupów Europy

Na obradującym w Monte Carlo zgromadzeniu plenarnym wybrano nowe władze Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Przewodniczącym na kadencję 2016-2021 został kard. Angelo Bagnasco z Włoch, zaś dwoma wiceprzewodniczącymi – kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp Stanisław Gądecki z Polski.

Modlitwa w miejscu zamachu w Nicei

Przewodniczący episkopatów Europy modlili się wieczorem 7 października w miejscu ataku terrorystycznego w Nicei z 14 lipca br.

Francja: Proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa Hamela rozpocznie się wcześniej

Arcybiskup Rouen, Dominique Lebrun poinformował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanego 26 lipca b.r. przez islamistów ks. Jacquesa Hamela. Zaznaczył, że Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w przesłanym dokumencie przekazała, iż Ojciec Święty udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego z zasady do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata na ołtarze.