Wiadomości: Świat

Abp Gądecki wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupów Europy

Na obradującym w Monte Carlo zgromadzeniu plenarnym wybrano nowe władze Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Przewodniczącym na kadencję 2016-2021 został kard. Angelo Bagnasco z Włoch, zaś dwoma wiceprzewodniczącymi – kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp Stanisław Gądecki z Polski.

Modlitwa w miejscu zamachu w Nicei

Przewodniczący episkopatów Europy modlili się wieczorem 7 października w miejscu ataku terrorystycznego w Nicei z 14 lipca br.

Francja: Proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa Hamela rozpocznie się wcześniej

Arcybiskup Rouen, Dominique Lebrun poinformował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanego 26 lipca b.r. przez islamistów ks. Jacquesa Hamela. Zaznaczył, że Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w przesłanym dokumencie przekazała, iż Ojciec Święty udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego z zasady do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata na ołtarze.

Aleppo: dzieci chrześcijańskie i muzułmańskie modlą się o pokój

W całej Syrii odbędzie się modlitwa dzieci chrześcijańskich i muzułmańskich o pokój. Zwrócą się z apelem do mocarstw o zakończenie wojny.

Apel z Asyżu: nigdy więcej wojny!

Uczestnicy Światowego Dnia Modlitwy o Pokój skierowali swoje słowa szczególnie do przywódców narodów.

Asyż: papież przybył na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój

Franciszek przybył na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu. W spotkaniu uczestniczy ok. 500 przywódców religijnych i polityków z całego świata, a także 25 uchodźców.

Belgia: oburzenie i protesty po eutanazji niepełnoletniego

Pierwszy przypadek „aktywnej pomocy w samobójczej śmierci” nieletniego w Belgii, wywołał oburzenie i protesty przedstawicieli Kościoła oraz obrońców praw pacjenta.

Kazachstan: ks. Władysław Bukowiński ogłoszony błogosławionym

Apostoł Kazachstanu i więzień sowieckich łagrów został ogłoszony błogosławionym. Była to pierwsza w historii beatyfikacja w Kazachstanie.

Jedyna żyjąca krewna wspomina Matkę Teresę

„Była spontaniczna i naturalna, nawet mimo zmęczenia codzienną ciężką pracą” – w rozmowie z Radiem Watykańskim przypomina 70-letnia obecnie Agi Bojaxhiu.

Pakistan: rekordowa liczba wyświęconych księży w Lahurze

W katedrze Najświętszego Serca w Lahaurze wyświęcono 26 sierpnia pięciu nowych księży.  Obecna liczba neoprezbiterów w tej archidiecezji jest najwyższa od 1994 r.