Wiadomości: Świat

Zmarł kard. Godfried Danneels, arcybiskup Brukseli

W wieku 85 lat zmarł dziś w Brukseli kard. Godfried Danneels – w latach 1979- 2010 arcybiskup stolicy Belgii.

Australijski kardynał Pell skazany na 6 lat więzienia

Sąd w Melbourne skazał 77. letniego kard. Georga Pella na 6 lat pozbawienia wolności za wykorzystywanie dwóch małoletnich, do którego miało dojść w zakrystii katedry św. Patryka w tym mieście w roku 1996. O przedterminowe zwolnienie kardynał będzie mógł się ubiegać najwcześniej po 3 latach i 8 miesiącach.

Aborcja nielegalna od bicia serca. Kolejne stany chcą zaostrzyć prawo

Dwa amerykańskie stany: Georgia oraz Tennessee chcą zaostrzyć na swoim terenie prawo regulujące dopuszczalność aborcji, tak by była ona nielegalna od momentu wykrycia bicia serca u dziecka. Muszą jednak wymyślić, jak ominąć poprawkę do Konstytucji z 1973 r.

Proces beatyfikacyjny ks. Hamela trafia do Rzymu

We francuskiej miejscowości Rouen zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Jacquesa Hamela – kapłana zabitego 26 lipca 2016 podczas ataku terrorystów na świątynię w Saint-Étienne-du-Rouvray. Teraz proces będzie kontynuować watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Abp J. Tolentino: otwarcie archiwów Piusa XII wyjaśni wiele spraw XX w.

Po otwarciu archiwów dotyczących pontyfikatu Piusa XII wszyscy będziemy na pewno zaskoczeni, jak wielkie było jego zaangażowanie w działalność dobroczynną – zapowiedział abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. Podkreślił, że jest to dokumentacja bardzo obszerna, nad której przygotowaniem od 13 lat pracuje 20 watykańskich archiwistów.

Metropolita Lyonu zapowiada dymisję

Postanowiłem udać się do Ojca Świętego, aby złożyć jemu moją dymisję – napisał w oświadczeniu kard. Philippe Barbarin, metropolita Lyonu, skazany wyrokiem sądu na 6 miesięcy więzienia za nie doniesienie o molestowaniu seksualnym.

Annuario Pontificio: na świecie żyje 1,3 mld katolików

Na koniec 2017 kulę ziemską zamieszkiwało ponad 7,4 mld ludzi, wśród których żyło 1,313 mld ochrzczonych katolików. Posługiwało wśród nich prawie 414,6 tys. kapłanów diecezjalnych i zakonnych – donosi najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła, publikowany raz na 3 lata.

Światowy Kongres Żydów cieszy się z otwarcia archiwów Piusa XII

Światowy Kongres Żydów (WJC) i Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie z zadowoleniem przyjęły decyzję papieża Franciszka o udostępnieniu naukowcom dokumentacji z okresu pontyfikatu Piusa XII – napisał w liście do Ojca Świętego prezydent WCJ.

W Brazylii trwają rekolekcje „karnawałowe”

Brazylia od piątku 1 marca do Środy Popielcowej przeżywa czas karnawału. W wielu miastach trwają zabawy na ulicach a szkoły samby rywalizują o tytuł najlepszej. Dla wielu osób czas ten jest również okazją do bliższego spotkania z Bogiem oraz przeżycia rekolekcji. W ich organizację włączają się również polscy pallotyni, pracujący od ponad 40 lat w Brazylii

Co zobaczyli pracownicy Caritas w Jemenie?

Nasi pracownicy widzieli krzywdę, z którą żaden kraj w pojedynkę sobie nie poradzi – donoszą pracownicy Caritas, którzy właśnie wrócili z misji pomocowej dla Jemeńczyków w Dżibuti. Siły łączą z PAH, aby pomagać skuteczniej.