Wiadomości: Świat

Kościoły na Sri Lance będą otwarte w przyszłym tygodniu

W przyszły wtorek 14 maja zostaną ponownie otwarte w Sri Lance szkoły katolickie, zamknięte ze względów bezpieczeństwa po krwawych zamachach w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia. A w najbliższą niedzielę 12 maja wznowione zostaną Msze święte w tamtejszych kościołach katolickich.

100 tys. dolarów od Franciszka dla uchodźców na Lesbos

Za pośrednictwem jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego papież Franciszek przekazał właśnie kwotę 100 tys. dolarów na rzecz pomocy uchodźcom przebywającym na greckiej wyspie Lesbos. Kwota trafia na konto Caritas Grecja.

Portugalia: biskupi apelują o wsparcie dla małżeństw w obliczu licznych rozwodów

Portugalska Konferencja Episkopatu wezwała katolickie wspólnoty do wspierania małżeństw w związku z coraz powszechniejszymi rozwodami w tym kraju. W liście duszpasterskim biskupi wezwali parafie do “wspierana małżeństw, szczególnie w obliczu przeżywanych przez nie kryzysów”, m.in. poprzez udzielanie im profesjonalnego wsparcia oraz doradztwa. – Kryzysy małżeńskie mogą stanowić okazję do umocnienia relacji oraz do ponownego obdarowania się wiernością przez małżonków – napisano w liście.

Vatican Insider: Asia Bibi dotarła do Kanady

Pakistanka Asia Bibi, której losy od 2010 r. śledzi cały świat, dotarła wreszcie bezpiecznie do Kanady – donoszą media watykańskie. Właśnie w tym kraju przebywa już cała jej rodzina i to Kanada udzieliła kobiecie azylu politycznego.

Kard. Krajewski jedzie z misją do obozów dla uchodźców na Lesbos

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski został wysłany przez papieża ze specjalną misją na grecką wyspę Lesbos, gdzie znajduje się kilka obozów dla uchodźców przybywających do Europy. Jego zadaniem jest zbadanie ich sytuacji, potrzeb i przede wszystkim odnowienie bliskości papieża z bieżącymi problemami ludzi tam przebywających.

Zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i przeniesienie doczesnych szczątków bp. Spletta z Düsseldorfu do Gdańska – to niektóre tematy omawiane na spotkaniu grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Stronę polską reprezentowali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup gliwicki Jan Kopiec oraz biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński wraz z sekretarzem ks. dr Jarosławem Mrówczyńskim.

Franciszek o Jean Vanierze: dziękuję Bogu za jego świadectwo

Dziękuję Bogu, że dał nam człowieka wspaniałego świadectwa – tymi słowami papież Franciszek wspomniał zmarłego 7 maja Jean Vaniera – założyciela wspólnot Arka oraz Wiara i Światło. Wspomnienie odbyło się w samolocie lecącym wieczorem 7 maja ze Skopje do Rzymu.

Franciszek spotkał się z duchowieństwem Macedonii

Rozwijajcie wymiary czułości, cierpliwości i współczucia dla innych – zachęcał papież Franciszek duchowieństwo obrządku łacińskiego i bizantyjskiego, z przedstawicielami którego spotkał się w katedrze w Skopje. Prosto z tego spotkania Ojciec Święty pojechał na lotnisko i odleciał do Rzymu.

Papież spotkał się z młodzieżą Macedonii

Nie gódźcie się się na podziały, logikę odrzucenia i marnotrawstwa, ale bądźcie gotowi do służby ubogim, brońcie życia ludzkiego, walczcie z korupcją, troszczcie się o praworządność – zachęcał Franciszek młodych Macedończyków podczas spotkania z nimi przed Ośrodkiem Duszpasterskim w Skopje.

Bułgarski odzew po wizycie papieża

W osobie Franciszka Bułgaria ma wielkiego przyjaciela – powiedział dziś premier Bułgarii Bojko Borisow podczas briefingu, zorganizowanego po odlocie Ojca Świętego do Macedonii Północnej. Od kilku dni media krajowe z uwagą śledzą wizytę papieża w Bułgarii, cytują komentarze i opinie polityków, dziennikarzy, hierarchów kościelnych.