Wiadomości: Świat

Amnesty International zaostrza swoje stanowisko ws. aborcji

Amnesty International uchwaliło 8 lipca w Warszawie nowe wytyczne odnośnie walki o prawa do aborcji w różnych krajach świata. Nowo przyjęte stanowisko „wzywa państwa nie tylko do dekryminalizacji aborcji, ale także do zagwarantowania dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji w jak najszerszy sposób, w pełni szanujący prawa wszystkich kobiet, dziewcząt i osób, które mogą zajść w ciążę”.

Para emerytów z Francji ewangelizuje poprzez BlaBlaCar

Francuskie małżeństwo 72-latków, którzy często podróżują, zabierając ze sobą współpasażerów, umawianych przez serwis BlaBlaCar, postanowiło wykorzystać wspólne przejazdy do ewangelizowania nowopoznanych osób. „To piękna okazja do dzielenia się naszą wiarą z innymi” – mówią.

W Europie przybywa jednoosobowych „rodzin”

Coraz więcej gospodarstw domowych w Europie tworzą „rodziny” jednoosobowe – wynika z danych Eurostatu. W procederze przoduje Szwecja, gdzie single tworzą ponad połowę wszystkich gospodarstw domowych.

Bojówka w Nikaragui napadła na kardynała, biskupa i nuncjusza

W nikaraguańskiej archidiecezji Managuii bojownicy paramilitarnego ugrupowania prorządowego napadli na kardynała, nuncjusza oraz biskupa. W specjalnym komunikacie archidiecezja potępiła 9 lipca ten „tchórzliwy czyn osób bliskich rządowi oraz grupy paramilitarnej, które napadły na biskupów, nuncjusza i biskupa”.

W Wenezueli zamordowano księdza

W północno-zachodniej Wenezueli, w stolicy stanu Lara, w poniedziałek 9 lipca został zamordowany kapłan. To już 20 duchowny zabity w tym roku na świecie.

Duże zainteresowanie Irlandczyków papieską Mszą w Dublinie

Wszystkie bilety na papieską Mszę św. w Phoenix Park w liczbie 500 tys. zostały rozdane i to w zaledwie 2 tygodnie – informują organizatorzy sierpniowej wizyty Franciszka w Irlandii. Papież przyjedzie do tego kraju 25 sierpnia na Światowe Spotkanie Rodzin.

Różaniec do granic również w Belgii: o pokój, poszanowanie życia

W Belgii inicjatywa ma znaczenie szczególne, bo w 1933 r. Matka Boża objawiła się właśnie na granicy z Francją i prosiła Belgów o modlitwę. Różaniec na granicach poparł przewodniczący episkopatu.

Nigeria w stanie wojny?

Nigeria znajduje się w kryzysie, a może nawet w stanie cichej wojny, której przyczyny nie są znane. 200 osób zabitych to za dużo jak na kraj, który twierdzi, że nie jest w stanie wojny. Nikt na świecie nie uwierzy, że rząd o niczym nie wiedział, a sprawcy są nieznani – powiedział metropolita Abudży, nigeryjskiej stolicy, komentując niedawną masakrę chrześcijan w stanie Plateau.

Papież w Bari: Chcemy wspólnie rozpalić płomień nadziei

Na zaproszenie papieża Franciszka w Bari zanoszone są modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. „Bliski Wschód dziś płacze, cierpi i milczy, podczas gdy inni go znieważają, dążąc do władzy i bogactwa” – podkreślił Franciszek. Wraz z nim modlili się m.in. patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, metropolita wołokołamski Hilarion a także papież koptyjski Tawadros II oraz patriarchowie katolickich Kościołów Wschodnich.

Włochy: papież Franciszek przybył do Bari

W tym położonym na południu Włoch mieście związanym ze św. Mikołajem modlił wraz prawosławnymi i katolickimi patriarchami Kościołów wschodnich oraz chrześcijanami innych wyznań o pokój na Bliskim Wschodzie.