Wiadomości: Polska

Bł. biskup Michał Kozal – patron trudnych czasów. Pojutrze 100. rocznica jego święceń kapłańskich

W piątek przypada setna rocznica święceń kapłańskich bł. bp. Michała Kozala, męczennika Dachau • Jako 36-latek został rektorem gnieźnieńskiego seminarium duchownego • 18 dni przed wybuchem II wojny światowej przyjął sakrę biskupią i został biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej • Święcenia kapłańskie przyjął 23 lutego 1918 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk bp. Wilhelma Kloske

Bp Muskus: „Krew męczenników nie może być kartą przetargową w politycznych sporach”

Przelana krew i świadectwo heroicznego człowieczeństwa męczenników II wojny światowej, różnych wyznań i narodowości, nie może być kartą przetargową w politycznych sporach – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas Mszy św. w 73. rocznicę śmierci bł. Julii Rodzińskiej OP.

„Wystarczyło zmienić dwie litery”. Reakcja na akcję #AborcjaJestOK

Ruszyła akcja #AdopcjaJestOK • To odpowiedź na okładkę dodatku do „Gazety Wyborczej” „Wysokie Obcasy” • Inicjatorzy akcji: „Zmiana dwóch liter w wyrazie „aBoRcja” zmienia kontekst dyskusji”

Mirosław Baka zagra ks. Romana Kotlarza

Powstaje film fabularny o ks. Romanie Kotlarzu, zatytułowany „Klecha” • Główną rolę zagra Mirosław Baka • Premiera obrazu zaplanowana została na 17 października 2018 roku

„Humanae vitae” soczewką skupiającą problemy człowieka

Walka z dzietnością w imię dobrostanu to jeden z największych błędów współczesnego świata, który podcina korzenie naszej cywilizacji – przestrzegł abp Henryk Hoser. Z okazji 50-lecia „Humanae vitae” Instytut Politologii i Instytut Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zainaugurował cykl debat poświęconych encyklice Pawła VI.

Powstaje Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów

W opactwie cystersów w Krakowie-Mogile powstaje Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów wraz z biblioteką gromadzącą unikatowy księgozbiór. Obecnie zakończył się pierwszy etap budowy muzeum. Powstałe w 1222 r. w stylu romańsko-gotyckim opactwo jest dziś uznawane za jeden z najwybitniejszych zabytków sakralnych w Małopolsce.

Prymas Polski: „Dbajmy, by patriotyzm był wolny od nieporozumień”

– Konieczny jest wspólny wysiłek, by obronić sens polskiego patriotyzmu od nieporozumień i wypaczeń – zaapelował abp Wojciech Polak. Prymas Polski uczestniczył w sesji „Ocalić patriotyzm”, która odbyła się w Warszawie z okazji 60-lecia kwartalnika „Więź”.

„Papież walczy o Kościół radykalnego powrotu do Ewangelii”

„U podstaw Franciszkowego programu odnowy czy reformy Kościoła jest Boża logika miłości i miłosierdzia” – powiedział w niedzielę bp Andrzej Czaja podczas Wielkopostnych Wykładów Otwartych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tegoroczny cykl zatytułowany jest „Papież Franciszek: 5 lat”.

Kard. Dziwisz: „Kamilu, jesteś radością Polski!”

Kamilu, jesteś radością Polski i chwałą Podhala! – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, gratulując polskiemu skoczkowi, który w Pjongczangu obronił dziś tytuł mistrza olimpijskiego. „Bóg zapłać!” – podziękował Stochowi

Rzecznik Episkopatu: Aborcja NIE jest OK

– Aborcja naprawdę w żadnym przypadku nie jest ok. To życie jest wartością, szczególnie w jego początkowym etapie, gdy poczęty człowiek jest całkowicie bezbronny i potrzebuje szczególnej ochrony – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.