Wiadomości: Polska

Polscy Biskupi: małżeństwo i rodzina jednymi z najcenniejszych dóbr ludzkości

O wartości rodziny i nierozerwalności małżeństwa – które takim jest z woli samego Chrystusa – a także o potrzebie otoczenia większą troską duszpasterską osób żyjących w związkach niesakramentalnych – piszą polscy biskupi w opublikowanym dziś „Stanowisku przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów”.

Berlin: 11. Marsz dla Życia w cieniu przykrych incydentów

Wybierając się 19 września do Berlina na Marsz dla Życia miałem świadomość, co tam będzie się działo. Zachęcając do udziału innych organizatorów Marszów dla Życia z Polski jak i młodzież ze Szczecina nie ukrywałem tego, czego mogą być świadkami w Berlinie.

Bp Guzdek: Muzeum Katyńskie krzykiem niezgody na bezprawie i ludobójstwo

Mszą św. polową rozpoczęły się dziś uroczystości 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Jednym z punktów tegorocznych obchodów jest otwarcie Muzeum Katyńskiego, które odbędzie się w południe.

Kraków: Światowe Dni Młodzieży opłacane jedynie przez Kościół

Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem religijnym i finansowane będą wyłącznie wkładem finansowym wiernych Kościoła – informują organizatorzy przyszłorocznego spotkania papieża z młodzieżą. Do tej pory w polskich kościołach odbyły się już dwie składki na …

„Czy naprawdę wierzysz?” Film twórców „Bóg nie umarł” w kinach od 18 września

Na ekrany polskich kin w piątek, 18 września, wchodzi film twórców głośnego obrazu pt. „Bóg nie umarł”. „Czy naprawdę wierzysz?” to opowieść o sile wiary i drugiej szansie, którą Bóg daje każdemu człowiekowi.

Kościół w Polsce ma 725 nowych seminarzystów, nabór jeszcze trwa

Wstępne dane, gdyż trwa jeszcze nabór, zebrano podczas 51. konferencji rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych, jaka w dniach 7-10 września odbywa się w Olsztynie. W tym roku jej głównym tematem jest formacja duszpasterska.

Papież do Polaków: czyńcie wasze rodziny Kościołami domowymi

Witam pielgrzymów polskich. W kontekście dzisiejszej katechezy życzę wam wszystkim, by wasze rodziny stawały się małym, domowym Kościołem. Niech będą wspólnotami przekazywania wiary, życia, nadziei i miłości. Umocnione wstawiennictwem Maryi, Matki Dobrej Rady niech będą dla innych solą ziemi i światłem świata.

Polscy biskupi o uchodźcach: teraz czas na naszą gościnność

Pomoc powinna być organizowana wobec wszystkich uchodźców bez względu na religię, a współpraca Kościoła, państwa i samorządów jest w tym zakresie niezbędna. Wychodzimy ku drugiemu człowiekowi pod wpływem Ewangelii, ale i z tytułu sprawiedliwości. Teraz przychodzi czas na naszą gościnność – uważają polscy biskupi.

Już 300 tys. osób zgłosiło się na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Liczba zgłoszonych osób na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przekroczyła 7 września 300 tys. System uruchomiony 26 lipca pozwala grupom zadeklarować swoje uczestnictwo w ŚDM w Krakowie w lipcu 2016 roku. Rejestrować mogą się także kandydaci na wolontariuszy krótkoterminowych, których rekrutacje rozpoczęto we wrześniu.

Ustawa o “uzgodnieniu płci” ponownie w Sejmie

Na początku sierpnia kontrowersyjna ustawa o uzgodnieniu płci trafiła pod obrady Senatu. Pomimo zgłoszenia licznych poprawek, wyższa izba parlamentu wniosła jedynie kilka nieznacznych korekt, akceptując ustawę stosunkiem głosów 42 do 39. Uchwalone poprawki skierowane zostaną pod obrady komisji sejmowych oraz poddane pod głosowanie całej izby podczas najbliższego posiedzenia Sejmu 9-11 września.