Wiadomości: Polska

Biskupi cieszą się z silnej pozycji rodziny w deklaracjach Polaków

O wynikach badan CBOS na temat rodziny dyskutowali dziś biskupi podczas rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP. Biskupów niepokoi rosnąca liczba rozwodów, ale z satysfakcją odnotowują wciąż silną pozycję rodziny wśród wartości najważniejszych dla Polaków – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

KEP opublikuje statystyki przypadków wykorzystywania nieletnich

Opracowywane przez Episkopat zestawienie statystyczne ukazujące skalę wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostanie ogłoszone w czwartek – zapowiedział dziś abp Stanisław Gądecki. Będzie ono dotyczyło przypadków popełnionych od roku 1990.

Europejskie Sympozjum o Młodych odbędzie się w Krakowie

Najbliższe Europejskie Sympozjum o Młodych, organizowane przez CCEE czyli Radę Konferencji Episkopatów Europy, odbędzie się w październiku 2020 r. w Krakowie – ustalili delegaci obecni na spotkaniu biskupów Europy w Rzymie. Poprzednie Sympozjum miało miejsce w 2017 r. w Barcelonie.

Obchody i wybory. Dziś rozpoczyna się zebranie biskupów

Obchody kilku ważnych rocznic oraz wybory nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – wszystko to złoży się na rozpoczynające się dziś 12 marca w Warszawie zebranie plenarne KEP. Obrady potrwają 3 dni.

Kościoły chrześcijańskie przeciw tzw. Karcie LGBT+

„List otwarty w obronie suwerenności rodziny” – tak nazywa się dokument podpisany przez władze kilku kościołów chrześcijańskich w Polsce, w tym Kościoła Baptystów, wystosowany do polskich samorządowców w związku z przyjętą w Warszawie tzw. Deklaracją LGBT+. „Uderza ona w prawa rodziców i dobro dzieci na wiele sposobów” – piszą autorzy listu.

Dzień Modlitwy i Pokuty wynagradzającej za wykorzystywanie małoletnich

W całej Polsce odbyły się w sobotę i niedzielę specjalne nabożeństwa z okazji Dnia Modlitwy i Pokuty wynagradzające za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Zgodnie z decyzją Episkopatu taki dzień będzie odtąd obchodzony w każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu. Na pokutnych nabożeństwach gromadzili się księża diecezjalni, zakonni oraz klerycy.

Syryjczycy opowiedzą Polakom o swojej tragedii – kampania Caritas Polska

Caritas Polska rusza z kampanią przybliżającą dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny. W ramach kampanii odbędą się spotkania Syryjczyków z lokalnymi społecznościami w całej Polsce.

Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2019

Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą – wszystko po to, aby spotkać się z Bogiem. To wszystko na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, na którą już można się zapisywać.

Stanowisko biskupów warszawskich w sprawie tzw. „Deklaracji LGBT+”

Archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska opublikowały wspólne stanowisko nt. tzw. „Deklaracji LGBT+”

Dziś w Kościele w Polsce Dzień Pokuty

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, czyli 8 marca, obchodzony jest z inicjatywy Episkopatu dzień modlitwy i pokuty wynagradzającej za wykorzystywanie małoletnich. Diecezje, zakony oraz zgromadzenia organizują nabożeństwa pokutne w katedrach, sanktuariach oraz kościołach parafialnych.