Wiadomości: Polska

22 maja Rada Stała Episkopatu oraz szkolenie dla wszystkich metropolitów

W środę 22 maja zbierze się na swym nadzwyczajnym zebraniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Będzie ono w dużej mierze poświęcone problematyce wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Ponadto w tym samym dniu odbędzie się szkolenie wszystkich arcybiskupów metropolitów z zakresu norm prawnych zawartych w ostatnim motu proprio Franciszka.

Ekumeniczna Liturgia Męczenników 2019

Ataki na Sri Lance w tegoroczną Wielkanoc boleśnie przypomniały nam o dramatycznym losie setek chrześcijan. Imiona i historie tych, których życie i śmierć były naznaczone Ewangelią wspominać będziemy podczas Ekumenicznej Liturgii Męczenników „Uczniowie Zmartwychwstałego” – piszą organizatorzy wydarzenia Liturgii, która odbędzie się 21 maja o godz. 19.15 w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej w Warszawie.

Generał jezuitów przy relikwiach św. Andrzeja Boboli

Z okazji przypadającej w czwartek uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie kard. Kazimierz Nycz celebrował Mszę odpustową, w czasie której homilię wygłosił przełożony generalny jezuitów o. Arturo Sosa SJ.

„Bezpieczne wakacje”. W Krakowie organizatorzy wakacyjnych rekolekcji nauczą się jak chronić dzieci

W archidiecezji krakowskiej odbędzie się specjalistyczne szkolenie z zakresu profilaktyki przemocy i wykorzystywania seksualnego małoletnich. Wezmą w nim udział organizatorzy wakacyjnych rekolekcji i wyjazdów dla dzieci i młodzieży. W projekcie „Bezpieczne Wakacje” ma wziąć udział w sumie około 500 osób. Jest on organizowany na prośbę metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

22 maja zbierze się Rada Stała Episkopatu

Zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która ma się odbyć 22 maja zapowiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak w porannej rozmowie w Radiu Zet.

Abp Polak w radiu Zet: „Empatii nie da się wyszkolić”

Najbardziej w filmie Sekielskiego przeżyłem momenty konfrontacji ofiar ze sprawcami, bo wcześniej nie byłem ich świadkiem – przyznał abp Wojciech Polak w rozmowie z Radiem Zet 15 maja.

„Wiesz, że cię kocham”. Lednica 2000 już 1 czerwca

Opowiem Ci o Spowiedzi, opowiem Ci o Eucharystii – to dwa motywy przewodnie XXIII Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już 1 czerwca na Polach Lednickich. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”

Zmarł „polski Gaudi” – projektant licznych kościołów

Zmarł architekt Stanisław Niemczyk, nazywany „polskim Gaudim”, twórca kościołów Górnego Śląska, m.in. świątyni Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. Pogrzeb światowej sławy artysty, zmarłego w wieku 76 lat, odbędzie się w czechowickim kościele w najbliższą sobotę 18 maja o godz. 12.00.

Pomnik ks. Makulskiego w Licheniu zasłonięty

Wobec licznych podnoszonych pytań i niezdrowych emocji zdecydowaliśmy o zasłonięciu pomnika ks. Makulskiego i wyłączeniu go z przestrzeni wizualnej Sanktuarium w Licheniu – mówi rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz MIC.

Łódzka kuria ogłosiła zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych

Wszyscy dziekami archidiecezji łódzkiej otrzymali wczoraj od abp Grzegorza Rysia papieskie motu proprio „Vos estis lux mundi”, diecezjalne „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej” oraz deklarację respektowania dokumentu diecezjalnego. W ciągu tygodnia mają się z nimi zapoznać i powiadomić o tym biskupa.