Wiadomości: Polska

Abp Gądecki: pedofilia jest problemem społecznym

Przyzwyczailiśmy się do hasła „pedofilia w Kościele”, jednak trzeba mówić tu o bardzo poważnym problemie społecznym – stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas konferencji towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Arcybiskup zwrócił uwagę, że problem nie jest kwestia jakiejś konkretnej instytucji, ale jest to problem globalny.

Abp Polak został dziś Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Abp Wojciech Polak został wybrany Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, na 382. Zebraniu plenarnym Episkopatu w Warszawie. Jego rola będzie polegać na lepszej koordynacji i komunikacji w sprawach związanych z ochroną małoletnich w Kościele przez wykorzystywaniem seksualnym.

KEP opublikowała opracowanie dotyczące przypadków nadużyć

382 zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 roku życia, a 184 powyżej 15 roku życia; zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. – wynika z danych, które otrzymał Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski od wszystkich diecezji i zakonów. Zostały one opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli

„Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji” – czytamy w wydanym w czwartek stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli

Abp Marek Jędraszewski wybrany wiceprzewodniczącym KEP

Abp Marek Jędraszewski wybrany w pierwszym głosowaniu Zastępcą Przewodniczącego KEP na drugą kadencję – podało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Stanisław Gądecki ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, został dziś wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na drugą, 5-letnią kadencję. 69-letni hierarcha jest też m.in. członkiem Kongregacji Nauki Wiary i wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wyboru dokonano w pierwszym głosowaniu.

Kard. Parolin: chrześcijaństwo to relacja, nie system intelektualny

Chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, jest spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia – powiedział kard. Pietro Parolin podczas trwającej w Świątyni Opatrzności w Warszawie Mszy św. w intencji papieża Franciszka. Uroczystość zgromadziła wszystkich polskich biskupów oraz liczne władze państwowe, z prezydentem i premierem RP na czele.

Warszawa: rozpoczęła się Msza święta za papieża Franciszka

W stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się 13 marca Msza święta za Franciszka w szóstą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. W liturgii pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina uczestniczą episkopat Polski oraz m.in. prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z kard. Pietro Parolinem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietrem Parolinem – poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Biskupi popierają sprzeciw wobec tzw. Karty LGBT. Oficjalne stanowisko KEP

Biskupi wspierają rodziny i środowiska wyrażające sprzeciw wobec tzw. Karty LGBT+, podpisanej w Warszawie przez prezydenta miasta, oraz apelują o wycofanie zawartych w karcie rozwiązań budzących wątpliwości etyczne – czytamy w opublikowanym dziś w południe oficjalnym Stanowisku KEP, podpisanym przez wszystkich biskupów Polski.