Warszawa. Św. Dominika

O parafii

Zakon dominikanów został założony przez św. Dominika Guzmana i zatwierdzony przez papieża Honoriusza III w 1216 roku jako Zakon Braci Kaznodziejów. Najważniejszym zadaniem dominikanów jest zgłębianie prawd wiary przez nieustanne studium i modlitwę oraz przekazywanie ich słowem i własnym życiem. W ciągu wieków swego istnienia Zakon wydał rzeszę teologów i filozofów, kaznodziejów i misjonarzy, którzy na całym świecie na różne sposoby głosili Ewangelię. Wielu z nich zostało wyniesionych na ołtarze, wielu dało świadectwo wiary aż do przelania męczeńskiej krwi.

Wkład Zakonu w rozwój Kościoła widać z jednej strony w genialnym dziele myśli św. Tomasza z Akwinu, a z drugiej – w modlitwie różańcowej.

Do Zakonu należą także klasztory sióstr dominikanek kontemplacyjnych (m.in. w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego) oraz wspólnoty świeckich dominikanów (dwie takie wspólnoty istnieją także przy klasztorze na warszawskim Służewie).

Do Polski dominikanie przybyli wkrótce po swoim powstaniu. Jeszcze za życia św. Dominika wstąpili w Rzymie do Zakonu pierwsi Polacy: św. Jacek Odrowąż, bł. Czesław oraz kilku innych. Po ich powrocie do ojczyzny w 1222 roku, w ciągu kilku lat powstały klasztory w najważniejszych miastach Polski, od Krakowa i Wrocławia po Gdańsk i Kamień Pomorski, a także klasztory w Czechach. Polscy dominikanie prowadzili także misje w Prusach, na Litwie i na Rusi. Aż do rozbiorów byli jedną z największych rodzin zakonnych w Polsce.

Po odzyskaniu niepodległości zaczęli podnosić się z upadku spowodowanego okresem rozbiorów i kasatą przez zaborców. W tym odrodzeniu wielki udział miał Sługa Boży o. Jacek Woroniecki, wybitny teolog, rektor KUL-u, człowiek niezwykłej kultury osobistej, który wywarł ogromny wpływ na chrześcijańską formację duchowieństwa i inteligencji polskiej. On także zainicjował budowę naszego klasztoru na Służewie z myślą o umieszczeniu w nim domu studiów dla dominikanów z krajów słowiańskich.

Od 2009 r. klasztor na Służewie jest jednocześnie domem nowicjatu dla Polskiej Prowincji Dominikanów. W połowie sierpnia najmłodsi dominikanie rozpoczynają tu swój nowicjat, by rok później złożyć na Służewie pierwsze śluby zakonne.

Od 60 lat przy klasztorze działa Instytut Tomistyczny, założony z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Instytut prowadzi studia nad myślą teologiczną i filozoficzną związaną z dziełem św. Tomasza z Akwinu, gromadzi także bardzo obszerną (blisko 90 tys. woluminów) bibliografię teologiczną, filozoficzną i historyczną, dostępną w czytelni Instytutu dla wszystkich zainteresowanych.

Do klasztoru służewskiego należał także bł. Michał Czartoryski, który zginął w Powstaniu Warszawskim, towarzysząc do końca rannym powstańcom. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 VI 1999 r. wraz z 107 męczennikami drugiej wojny światowej.

Parafia na Służewie obejmuje swą opieką blisko 18 tysięcy mieszkańców, a także wiele osób przyjeżdżających na Służew na wspólną modlitwę i spotkania formacyjne. Przy klasztorze działają liczne duszpasterstwa, grupy modlitewne i wspólnoty. Prowadzone jest duszpasterstwo rodzin DROPS, co miesiąc odbywają się także spotkania rodziców, którzy stracili dziecko w jakichkolwiek okolicznościach.

Przez cały rok trwają zajęcia Studium Dominicanum – Szkoły Filozofii i Teologii, a także Studium Chrześcijańskiego Wschodu i Szkoły Śpiewu Liturgicznego. W misję głoszenia Ewangelii włączają się także świeccy dominikanie z dwóch fraterni przy klasztorze: pw. bł. Michała Czartoryskiego i pw. bł. Imeldy.

W osobnej kaplicy kościoła parafialnego znajduje się także łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Żółkiewskiej, Niepokalanej Królowej Różańca Świętego. Kościół na Służewie przez wielu nazywany jest warszawskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Od 2010 r. z inicjatywy ks. kard. Kazimierza Nycza w pierwszą sobotę października dominikanie organizują Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej. 13. dnia każdego miesiąca odprawiane są nabożeństwa fatimskie, raz w miesiącu odbywa się także wykład mariologiczny z cyklu „Oto Matka twoja”.

Parafia jest też bardzo aktywna w internecie – oprócz strony internetowej ma także swój profil na facebooku, konto na twitterze i kanał na youtubie.

Aktualności

Magnificat na Służewie. 800 lat historii Zakonu Braci Kaznodziejów

Jubileusz 800-lecia zakonu Dominikanów ♦ Kard. Nycz: Ten Magnificat śpiewamy także w roku jubileuszowym dominikanów, dziękując im za wszystko, co czynią w Kościele w Polsce ♦ Dominikanie obecni są we wszystkich większych miastach, w Warszawie swoje klasztory mają na Służewie i na Starym Mieście ♦ Kard. Nycz przypomniał postać śp. o. Jana Góry

Mapa

Wydarzenia w parafii

Kancelaria parafialna

ul. Dominikańska 2
02-741 Warszawa

tel. +48 22 543 99 10

Kancelaria czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – godz. 16.30-17.30 oraz 19.30-20.30
sobota – godz. 10-12.

Msze Święte

Niedziele i święta:
7:00, 8:00, 9:30 (konwentualna), 11:00 (dla dzieci), 12:30, 14:00, 17:00, 18:30 (młodzieżowa), 20:15 (akademicka)
Dni powszednie:
7:00, 8:00, 12:00, 18:00 (konwentualna), 19:30

Księża w parafii

Proboszcz

Ojciec Krzysztof Michałowski OP

Ojciec duchowny dekanatu ursynowskiego

Spowiedź

  • W dni powszednie
    • podczas każdej Mszy św.
    • od 17:30 do 20:00
  • W niedziele
    • 15 min. przed każdą Mszą świętą

Poradnia rodzinna

Czynna: poniedziałek, od godz. 19.00

Kontakt: tom.lukowski@gmail.com