Warszawa. Św. Dominika

O parafii

Zakon dominikanów został założony przez św. Dominika Guzmana i zatwierdzony przez papieża Honoriusza III w 1216 roku jako Zakon Braci Kaznodziejów. Najważniejszym zadaniem dominikanów jest zgłębianie prawd wiary przez nieustanne studium i modlitwę oraz przekazywanie ich słowem i własnym życiem. W ciągu wieków swego istnienia Zakon wydał rzeszę teologów i filozofów, kaznodziejów i misjonarzy, którzy na całym świecie na różne sposoby głosili Ewangelię. Wielu z nich zostało wyniesionych na ołtarze, wielu dało świadectwo wiary aż do przelania męczeńskiej krwi.

Wkład Zakonu w rozwój Kościoła widać z jednej strony w genialnym dziele myśli św. Tomasza z Akwinu, a z drugiej – w modlitwie różańcowej.

Do Zakonu należą także klasztory sióstr dominikanek kontemplacyjnych oraz zgromadzenia czynne. Siostry dominikanki ofiarowują Kościołowi swoją modlitwę oraz prace apostolskie, misyjne i charytatywne.

Do Polski dominikanie przybyli wkrótce po swoim powstaniu. Jeszcze za życia św. Dominika wstąpili w Rzymie do Zakonu pierwsi Polacy: św. Jacek Odrowąż, bł. Czesław oraz kilku innych. Po ich powrocie do ojczyzny w 1222 roku, w ciągu kilku lat powstały klasztory w najważniejszych miastach Polski, od Krakowa i Wrocławia po Gdańsk i Kamień Pomorski, a także klasztory w Czechach. Polscy dominikanie prowadzili także misje w Prusach, na Litwie i na Rusi. Aż do rozbiorów byli jedną z największych rodzin zakonnych w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości, zaczęli podnosić się z upadku spowodowanego okresem rozbiorów i kasatą przez zaborców. W tym odrodzeniu wielki udział miał o. Jacek Woroniecki, wybitny teolog, rektor KUL-u, człowiek niezwykłej kultury osobistej, który wywarł ogromny wpływ na chrześcijańską formację duchowieństwa i inteligencji polskiej.

On także zainicjował budowę naszego klasztoru na Służewie z myślą o umieszczeniu w nim domu studiów dla dominikanów z krajów słowiańskich. Ta jego wizja realizuje się obecnie dzięki istniejącej przy tutejszym klasztorze od 1993 roku filii naszego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, które przygotowuje do pracy w Kościele młodych dominikanów nie tylko z Polski, ale również ze Wschodu i Północy Europy.

Od 40 lat jest tu obecny Instytut Tomistyczny prowadzący studia nad myślą teologiczną i filozoficzną związaną z dziełem wielkiego dominikanina św. Tomasza z Akwinu.

Do służewskiego klasztoru należał także bł. Michał Czartoryski, który zginął w Powstaniu Warszawskim, towarzysząc do końca rannym powstańcom. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 VI 1999 r. wraz z 107 męczennikami drugiej wojny światowej.

Dominikanie znani są z otwartości wobec świata. Wielu z nich wykłada na uniwersytetach i prowadzi badania naukowe. Innym ważnym zadaniem Dominikanów jest praca duszpasterska wśród dzieci, młodzieży szkół średnich i studentów.

Parafia na Służewie obejmuje swą opieką blisko 22 tysiące mieszkańców. Przy klasztorze działają liczne duszpasterstwa, koła zainteresowań i grupy dyskusyjne. Klasztor prowadzi także poradnię psychologiczną dla rodzin z problemami, dofinansowuje codzienne obiady w szkole dla dzieci z ubogich rodzin, oraz zapewnia im wsparcie finansowe w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Aktualności

Magnificat na Służewie. 800 lat historii Zakonu Braci Kaznodziejów

Jubileusz 800-lecia zakonu Dominikanów ♦ Kard. Nycz: Ten Magnificat śpiewamy także w roku jubileuszowym dominikanów, dziękując im za wszystko, co czynią w Kościele w Polsce ♦ Dominikanie obecni są we wszystkich większych miastach, w Warszawie swoje klasztory mają na Służewie i na Starym Mieście ♦ Kard. Nycz przypomniał postać śp. o. Jana Góry

Zmarł o. Robert Drużkowski OP

W nocy z 13 na 14 grudnia 2016 r. zmarł po ciężkiej chorobie nowotworowej o. Robert Drużkowski OP ♦ Miał 82 lata, w Zakonie Kaznodziejskim przeżył 63 lata, w tym 55 lat w kapłaństwie ♦ Przez ostatnie 13 lat mieszkał w klasztorze na Służewie, gdzie w latach 60. był katechetą i opiekunem bielanek.

Mapa

Kancelaria parafialna

ul. Dominikańska 2
02-741 Warszawa

tel. +48 22 543 99 10

Kancelaria czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – godz. 16.30-17.30 oraz 19.30-20.30
sobota – godz. 10-12.

Msze Święte

Niedziele i święta:
7:00, 8:30, 9:30 (konwentualna), 11:00 (dla dzieci), 12:30, 14:00, 17:00, 18:30 (młodzieżowa), 20:15 (akademicka)
Dni powszednie:
7:00, 8:00, 12:00, 18:00 (konwentualna), 19:30

Księża w parafii

Proboszcz

Ojciec Krzysztof Michałowski OP

Ojciec duchowny dekanatu ursynowskiego
Duszpasterz

Ojciec Michał Kubicz OP

Duszpasterstwo rodzin „Drops”
Duszpasterz akademicki

Ojciec Łukasz Woś OP

Duszpasterz akademicki
Duszpasterz akademicki

Ojciec Tomasz Pękala OP (1979, 2016, 2016)

duszpasterz akademicki

Spowiedź

  • W dni powszednie
    • podczas każdej Mszy św.
    • od 17:30 do 20:00
  • W niedziele
    • 15 min. przed każdą Mszą świętą

Poradnia rodzinna

Czynna: poniedziałek, od godz. 19.00

Kontakt: tom.lukowski@gmail.com