3 tys. młodych w warszawskiej pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę

Prawie 3 tysiące młodych ludzi - głównie uczniów, studentów i harcerzy - wyruszyło w piątek rano na Jasną Górę w 36. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej.

Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia.

W wygłoszonej w akademickim kościele św. Anny homilii biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha nawiązał do zakończonych pod koniec lipca w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

„Myślę, że większość z nas niesie w sobie ten entuzjazm Światowych Dni Młodzieży. Całe przesłanie papieża Franciszka to były słowa: otwórz swoje serce, bo tylko wtedy staniesz się w pełni człowiekiem” – powiedział bp Janocha. Przypomniał, że młodzież licznie uczestniczyła w pielgrzymce także w 1991 roku podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie. Podkreślił, że był to okres po upadku Związku Radzieckiego.

„Szło z nami dużo Litwinów, Białorusinów, Ukraińców i Rosjan. Ta młodzież ze Wschodu miała dużo entuzjazmu, ale ten entuzjazm szybko wygasł. Oni byli pierwszy raz w Polsce, nigdy nie doświadczyli pielgrzymki. Wielu z nich nie miało żadnego doświadczenia Kościoła, tylko niejasne pragnienie wiary” – powiedział bp Janocha.

Duchowny wspominał zmarłego we wtorek w wieku 89 lat kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego w latach 1979–2005. „Do tych intencji, które niesiecie we własnych sercach, dołączcie jeszcze tę jedną, związaną szczególnie z dzisiejszym dniem. Będzie pogrzeb księdza kardynała Franciszka Macharskiego. Pamiętajmy o nim i o jego duszy” – mówił do pielgrzymów bp Janocha.

Trasa pielgrzymki, pod hasłem „Effatha” („Otwórz się”), wynosi prawie 300 km. Każdego dnia pielgrzymi muszą przejść około 35 km. Pielgrzymka przechodzi przez kilkadziesiąt parafii w kilku diecezjach. Pątnicy idą podzieleni na grupy liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osób – każda z nich ma swój własny „znaczek grupowy” i przypisany kolor.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej – tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.

Źródło: www.pope2016.com

fot. „Gość Warszawski”